Anna, första kvinnan som blir ordförande

Det tog drygt 100 år, men nu var det dags. Vasaloppet har fått sin första kvinnliga ordförande. Anna Rosengren är namnet och hon ska dela sin tid med uppgiften som vd för ett dataföretag. Men notera – hon är bördig från Mora…

Vasaloppsföreningen Sälen-Mora är en ideell förening med drygt 30 helårsanställda som bildar en administrationsfunktion  med syfte att planera och genomföra Vasaloppets många arrangemang. Föreningen ägs av idrottsföreningarna IFK Mora Idrottsallians (77 procent) och Sälens IF (23 procent).  Versamheten styrs av två aktiebolag: Vasaloppets Marknads AB och Vasaloppets Anläggnings AB.

Och Vasaloppet genererar värden fört en halv miljard. De turistekonomiska effekterna av Vasaloppets alla evenemang, numera med både sommar- och vinterevenemang, visade redan 2019 på en omsättning på hissnande 419,1 miljoner kronor 

Bilden från Sälens by och den backe där alla åkare måste ta sig upp efter starten på det långsträckta gärdet. TV-bilden vi känner igen från första marssöndagen årligen

Anna har en lång bakgrund inom företagande och regional utveckling, men hon har också varit ledamot i styrelsen för Vasaloppsföreningen Sälen-Mora sedan 2020.

Nu axlar hon en roll  efter Jonas Estéen som varit ordförande i elva år och egentligen har hon sagt ja till två uppgifter då hon blir ordförande i både Vasaloppets Marknads AB och Vasaloppets Anläggnings AB.

Värnar om folkhälsan

— Det är med stor stolthet och ödmjukhet jag tar mig an den   här rollen och det känns både inspirerande och ansvarsfullt. Det är en ära att få bidra till detta unika arrangemang som betyder så mycket för så många.

— Det som fick människor intresserade av Vasaloppet för 100 år sedan är fortsatt relevant idag, men vi måste ständigt anpassa oss och kraftsamla för att möta framtidens behov. En av de stora samhällsutmaningarna är folkhälsa. Vasaloppet är en viktig aktör som redan gör stor skillnad för att sätta Sverige i rörelse, den utmaningen ska vi fortsätta att adressera.

Vad ser du mest fram emot i din roll?

— Att försöka utveckla verksamheten tillsammans med styrelsen, de engagerade medarbetarna och alla ideella krafter som gör Vasaloppet möjligt.

—Vi måste fortsätta hitta nya möjligheter och förstärka upplevelsen av loppen både före, under och efter genomförandet. Det gör  vi bäst tillsammans genom att bygga på traditionen och se nya möjligheter 

Hur tror du att din bakgrund inom företagande och utveckling kan bidra till framtida framgångar?

En  symbol för Sverige

– Vasaloppet är ett mycket starkt varumärke och en symbol för Sverige. Det visar på platsens betydelse för upplevelser och genomförandet. Min bakgrund ger mig en förståelse för hur vi kan stärka kraften och Vasaloppets roll ytterligare som en motor lokalt, regionalt och nationellt

- Vasaloppet är en aktör som redan gör stor skillnad för att sätta Sverige i rörelse, den utmaningen ska vi fortsätta att adressera.

Vasaloppsföreningen Sälen-Mora är en ideell förening med drygt 30 helårsanställda som bildar en administrationsfunktion  med syfte att planera och genomföra Vasaloppets många arrangemang. Föreningen ägs av idrottsföreningarna IFK Mora Idrottsallians (77 procent) och Sälens IF (23 procent).  

Vasaloppsföreningen har i sin tur två aktiebolag: Vasaloppets Marknads AB och Vasaloppets Anläggnings AB.

Vasaloppet kommer allt närmare värden för en halv miljard. Omsättningen i Vasaloppet Marknads AB ökar för varje år. De turistekonomiska effekterna av Vasaloppets alla evenemang, numera med både sommar- och vinterevenemang, visade redan 2019 på en omsättning på hissnande 419,1 miljoner kronor för både vinterveckan och sommarveckan mer. .

Vasaloppet är synnerligen speciell företeelse. Åtskilliga, både bland boende och besökare är angelägna och rädda om 

Många värnar om Vasaloppet

Arrangemanget sätter enorma ekonomiska hjul i rullning. Mätningar har exempelvis visat att deltagarna spenderar cirka 842 kronor på konsumtion per dygn. 

C 20–25 miljoner varje år går direkt tillbaka till idrotts- och föreningarna, dels huvudaktörerna, ägarföreningarna IFK Mora idrottsallians och Sälens IF och dels föreningar som bidrar med funktionärer under själva loppen.

Men så jobbar också så många som 4 500 funktionärer ar ideellt under veckorna.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Tisdagens uppgörelse mellan Sverige och Polen blir något alldeles extra. Inte bara för matchens betydelse utan också för att det blir fullt till sista plats på Strawberry arena i Solna.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Fotbollslandslaget blev en vinnare. Men det samma gällde Viaplay med den högsta siffran någonsin för en streamingtjänst.Över en miljon såg matchen Sverige-Ukraina i torsdags  på den linjära kanalen Viaplay Sport. Det innebär att mer än var tionde svensk såg Sverige vinna. 

Playoff-matchen mot Ukraina slutade med en svensk 3–1-sege. Det innebär att mer än var tionde svensk såg Sverige vinna.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen