När idrottsungdomar fyller en stad
Göteborg är fyllt till bristningsgränsen av idrottsungdomar, det vet ni vid det här laget. Så här ser det ut varje år.Detär handbollslag frånPartillecCup som har avslutats, men alla har inte hunnit lämna stan. Och nu kommer dagligen allt flera av fotbollslagen i Gothia Cup, de som förbereder inledningen på på världens största fotbollsturnering för ungdomar.
Och än en gång,fler lag än någonsin har anmält sitt intresse.
Sedan starten 1975 har över 1,3 miljoner deltagare varit med i turneringen. I år är det 44 200 personer från 74 nationer som deltar.
Gothia Cup växer i alla avseenden.
Det kommer att spelas fotboll överallt, inte bara i Göteborg utan också i Mölndal, Kungsbacka, Partille och Alingsås. Dessutom är Lerum ny boendekommun.
Av de 112 spelplanerna är Hagenplan, Öjersjö IP och Påvelunds IP nya.
Liksom tidigare års Gothia Cup är SKF turneringens huvudpartner och SKF Arena på Heden är ännu större med plats för runt 10 000 åskådare.
Också rekordstort är antalet matcher som livesänds i Gothia Cup-appen. 3 200 matcher från 56 planer filmas med AI-kameror så att nära, kära och andra intresserade kan följa matcherna var man än är. För att ro ett evenemang av Gothia Cups storlek i land krävs många människor. 2500 funktionärer, varav 550 är domare kommer att säkra kvalitén på evenemanget och ge besökarna minnen för livet.
Mest lästa just nu
Frågor om hållbarhet och i synnerhet långsiktig finansiering växer allt starkare inom idrotten. Då kom Erik Johnsson med ett helt nytt påhitt.
-MyLoppis visar vägen mot värdebaserad finansiering i svenskt föreningsliv, påpekar han med glöd.
Det svenska föreningslivet utvecklas. Engagemanget består – men utmaningar som tid, resurser och villkor finns fortfarande kvar.
Visionerna i Göteborg är storslagna. Samma dag som IFK Göteborg tillsammans med byggentreprenören Ola Serneke presenterar planerna på en ny hemmaarena med plats för 30 000 åskådare introduceras det jättelika projektet ”möta Göteborg” där vinnaren i en arkitekttävling, White arkitekter, föreslår ett en fullständig förvandling av hela evenemangsområdet inklusive Scandinavium
Byggkranar skulle dominera bilden i åratal av Göteborg för dessa jättelika investeringar.
Redan i våras skrev statsminister Ulf Kristersson (M) och idrottsminister Jakob Forssmed under ett stödjebrev för ansökan om fotbolls-EM för damer i Sverige och Danmark 2029.
– Vi har inte fattat beslut om en exakt siffra men en fingervisning är att det är i nivå med danskarna har kommunicerat, säger idrottsminister Jakob Forssmed.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Det ska bli straffbart för privatpersoner att använda den typ av illegala IPTV-tjänster som i dag är vanliga på marknaden Lagändringen föreslås träda i kraft 1 juli 2026.
”Utredningen åtgärder mot illegal ip-tv” överlämnades på tisdagen till kulturminister Parisa Liljestrand (m).
Över en halv miljon svenskar, eller närmare 15 procent av alla hushåll använder olovliga tjänster för att strömma bland annat sportsändningar, främst fotboll och ishockey.
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.





















Skriv kommentar