Konkurrensverket granskar följderna

Golfens ”maxtak” pausas och skjuts på framtiden.

Svenska Golfförbundet, SGF, stoppar den planerade nedskärningen av golf-ID för klubbar som ligger över det officiella maxtaket om 2 800 golf-ID för en 18 hålsbana.

Golf-ID kan liknas vid ett ”körkort” för att få spela, och tilldelas efter såväl praktiska som teoretiska prov.För Happy Golfer på Södertörn, med 47 000 medlemmar, är SGF:s kovändning en stor seger.

 

 

 

 

 

 

-Absolut, jag ska hämta på förskolan nu, men i kväll kommer jag att fira.  SGF:s nya beslut är en viktig delseger för  Happy Golfer, men också en seger för hela golf-Sverige,  säger Mattias Bohlin, vd. och med grundare till Happy Golfer.

Det var på förbundsmötet i april som en majoritet av distriktsförbunden röstade jag till förslaget om att införa ett maxtak. Bakgrunden var att nå en långsiktig, och hållbar, finansiering för golf-Sveriges cirka 450  klubbar.

De klubbar som pekades ut att överskrida maxtaket var Happy Golfer, Ekholmsnäs på Lidingö, Bryttsäter i  Östergötland samt Byxelkrok på Öland.

Under rubriken ”misstänkt konkurrensbegränsande samarbete/missbruk av dominerande ställning” ingavs  klagomål till Konkurrensverket.

  De klagande yrkade på ett interimistiskt åläggande mot SGF. I beslut det 18 juni avslogs begäran men myndigheten öppnade för en fortsatt behandling av ärende, 71/2025.

Nu har Bo Bengtsson, biträdande generalsekreterare och stabschef på SGF, fått kalla fötter och enligt uppgifter till Idrottens Affärer erhållit under hands information av Konkurrensverket generaldirektör Marie Östman.   Besked som kan tolkas till de klagandes fördel.

-Givetvis är fredagens besked mycket välkommet, och min tolkning är att vår klagan har substans.  Jag vill avvakta ytterligare kommentarer, jag har inte tagit del av några handlingar från Konkurrensverket, säger advokat Per Karlsson som företräder de klagande.

I ett pressmeddelande säger Bo Bengtsson att maxtaket ligger fast, men att SGF vill avvakta Konkurrensverkets pågående granskning innan nya beslut tas.

-Den här justeringen gör situationen enklare för berörda klubbar och spelare och är en rimlig åtgärd just nu,  SGF kommer att se över maxtakets framtida utformning när Konkurrensverkets utredning är färdig, menar Bo Bengtsson.

Som enda distrikt röstade Stockholms Golfförbund nej till SGF-förslaget, och påvisade en tydlig spricka i golf-Sverige. En 27 hålsanläggning, som Happy Golfer, får utfärda upp till 4 800 golf-ID.

Hade SGF-förslaget vunnit laga kraft vid kommande årsskifte hade tusentals golfare saknat klubbtillhörighet – en situation som Bo Bengtsson haft svårt att försvara.

 Det skall dock poängteras att många klubbar har breddat sina medlemsskapsförmåner de senaste åren, i syfte att skapa bättre finansiella villkor och bli attraktivare för den enskilde spelaren.

En grundtanke med maxtaket var att ekonomiskt svaga klubbar ute i landet skulle tillföras nya medlemmar – från exempelvis Happy Golfer.  

-Det har hela tiden varit en felaktig bild. Det finns andra medel att nå ekonomisk balans, ja även att få plusresultat i boksluten, avslutar Mattias Bohlin,

Rebellen som utmanat systemet – och i varje fall tills vidare har avgått med seger.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen