Bästa brädfilmen belönas

Eurosport går in i ett annorlunda samarbete med TV Åres filmtävling Guldpjäxan och inleder en ungdomssatsning. Utmaningen består av att producera en snösportfilm med fokus på bräd- eller skidsport.

När TV Åres amatörfilmtävling Guldpjäxan startar för sjätte året är Eurosport samarbetspartner och därmed får tävlingen större räckvidd än tidigare. De tio bästa filmerna ska sändas på TV Åre och visas på Eurosport.se. Den lyckliga vinnaren presenteras på Guldpjäxangalan i Åre under sista helgen i april.

Tio finalister tävlar om ett prisbord med ett värde över 100 000 kronor. Totalsegraren av Guldpjäxan 2009 vinner dessutom en filmkamera från Eurosport värd cirka 60 000 kronor.

- Vi ser detta som en möjlighet att visa att vi är en lokal spelare och som en del i vårt arbete med att ta en ny position på marknaden. Guldpjäxan vänder sig till en ung och spännande målgrupp och samarbetet går också helt i linje med vår satsning på vintersport och vårt programutbud säger Fredrik Montgomery, kommunikationsdirektör på Eurosport i Norden.

Juryn består av fem personer , bl a regissören Kjell Sundvall med många tunga meriter i filmbranschen.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen