Golfarna har blivit fler

Fler och fler spelar golf. Nästan 8 000 nya golfare har registrerats vid mätningen den 21 juni jämfört med samma period 2016.
Foto: Gunnar Lundmark / SvD / SCANPIX

 

52 procent av de nya golfarna är i åldern 20 till 40 år. 

– Golfsporten har med få undantag ökat sedan sommaren 2013. Det beror på en mängd olika faktorer, från samhällstrender som att det under 2010-talet blivit rätt och inne att spela golf till att många klubbar gör ett mycket bra arbete vad gäller att skapa ett attraktivt klubbliv, säger Bo Bengtsson, biträdande generalsekreterare i Svenska Golfförbundet.

– Antalet män som börjar spela golf är volymmässigt fler än antalet kvinnor. Det gäller särskilt i den snabbast växande gruppen med 20 - 40-åringar. Där är männen i stor majoritet. Kvinnorna är desto fler i gruppen 50+, förklarar Bengtsson.

En bidragande orsak till ökningen kan vara Golfens dag som arrangerades på 320 klubbar den 20 maj. Dagen riktade sig till både nya och befintliga golfare.

Det är fjärde året i rad som golfen visar positiva medlemssiffror. Den slutgiltiga medlemsmätningen görs den 15 oktober i år, skriver Svenska Golfförbundet i ett pressmeddelande.

 

Göran Söderlund

Golfen i siffror

Mätningen gjordes 21 juni 2017. (2016 års siffror i parentes.)

Flickor 1–21 år:9 516(9 256)+ 260
Pojkar 1–21 år:33 873(32 860)+ 1 013
Summa juniorer:43 389(42 116)+ 1 273
Damer 22 år och över:117 612(116 727)+ 885
Herrar 22 år och över:298 879(293 120)+ 5 759
Totalt aktiva medlemmar:459 880(451 963)+ 7 917


Andel kvinnor: 27,6 % (27,9 %)

Andel juniorer: 9,4 % (9,3 %)

Riksidrottsförbundet, RF, ordförande Anna Iwarsson, har inte släppt tanken att finansmännen Christer Gardell och Ulf Rosberg tagit makten över svensk tennis på ett otillbörligt sätt, och i strid med RF: stadgar.

Därför har idrottens ombudsmän, tre till antalet, och som agerar direkt under Iwarsson, lämnat in en stämningsansökan till RIN, Riksidrottsstyrelsen, som nu har att avgöra om Gardell/Rosberg kan fortsätta att leda svensk tennis – som förbundets årsmöte i april ställde sig bakom.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen