Pojkstreck blev till én tragedi
En tragedi för alla parter. Göteborgs-Posten rapporterar omden juridiska processen efter branden i Slottsskogshallen i Göteborg. Av ett pojkstreck blev det en förödande brand som raderade hallen. Och nu riskerar två pojkar i tolvårsåldern att via sina försäkringsbolag tvingas betala skadestånd på upp till 30 miljoner kronor.
– Vi har framfört krav mot de här pojkarna, som de har anmält till sina respektive försäkringsbolag, säger Cecilia Jansson, skadechef på kommunens försäkringsbolag Göta Lejon.
Det var för exakt ett år sedan som Slottsskogshallen brann ner till grunden. Två grabbar medgav ganska snart att det var de som orsakat branden – men att det inte var deras uppsåt att bränna ner hallen.
– Det är stort att de tar på sig skuldfrågan. Jag tror inte de nu förstår hur viktigt det var, så att branden inte blåstes upp till något som den inte handlade om. I stunden fick de panik, men för samhället har det varit jätteviktigt att det inte skapats onödig oro, sa förundersökningsledaren Anna Jansson till DN då.
Förundersökningen lades ned på grund av pojkarnas låga ålder, men vad som kan betecknas som ett pojkstreck kan bli förödande för pojkarna. Kommunens försäkringsbolag att väcker skadeståndskrav mot pojkarna.
– Vi har gjort ett opreciserat krav där vi har uppgett en ungefärlig summa på 30 miljoner, men vi vet inte än var det landar för vår skadereglering pågår fortfarande, säger försökringsbolagets skadechef Cecilia Jansson.
– Vi bedömer inte att det var uppsåtligt, vi bedömer att det var vårdslöst. Men vi har fått reda på att både pojkarna har en hemförsäkring. Om de inte haft det så är det mer tveksamt om vi hade riktat ett krav, även om jag inte kan säga att vi inte hade gjort det då.
Pojkarna var 12 respektive 13 å när hallen brann ner.
Mest lästa just nu
Ni känner till allt dribbel inom golfen. Nu ser det ut som att allt ordnar sig ändå. PGA touren, LIV touren och Europatouren ska samarbeta, hör och häpnas.
Efter alla hårdar ord mellan parterna är en lycklig försoning uppnådd.
Idrotten kan vara en riskmiljö för mäns våld mot kvinnor. Samtidigt är idrottsrörelsen en viktig aktör för att minska detta allvarliga samhällsproblem. Det visar en regeringsrapport från Centrum för idrottsforskning.
– Ideella ledare, volontärer och frivilliga föräldrar har motivationen, viljan och energin finns stora möjligheter, fortsätter Susanne Strand
Det är som ett dignande smörgåsbord. Och det finns många glupska betraktare. Malmö FF:s försök att etablera en ny internationell ungdomsturnering, Malmö Trophy, blev en succé. Ett flertal av Europas bästa lag i pojkar och flickor 15 år kom till Malmö, bl a klubbar som Paris Saint-Germain, SL Benfica, Sevilla FC och RB Leipzig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Norge och skidsport.Då finns det pengar om nån gång, kan vi tro.Men det stämmer inte alls. .På onsdagen fick landslagsåkarna beskedet att det blir nedskärningar till kommande säsong på grund av ekonomin.
Intresset för Obos Damallsvenskan fortsätter att stiga; det mediala intresset ökar liksom publiksiffrorna. Också intresset från spelmarknaden ökar. Generellt spelas det för 20 miljoner kronor på varje damallsvensk match, en tredubbling jämfört med för tre år sen. Med den ökade omsättningen ökar också risken för matchfixning. Något som Elitfotboll Dam (EFD) och huvudsponsorn Svenska Spel aktivt informerat samtliga lag i damallsvenskan och Elitettan om under våren.
Ett år återstår till fotbollsfesten 2024, Europamästerskapet. Premiären sker på Old Trafford när värdnationen England tar emot Österrike och sedan väntar ytterligare 50 TV-matcher!.Om nu Fifas ordförande, Gianni Infantino,ger sig. Redan nu har han startat ett TV-krig startat. Infantino mot fyra europeiska ministrar.
SHL-ishockeyn köpkarusell snurrar vidare, trots alla kristecken i svensk ekonomi. På torsdagen offentliggjordes att Linus Omark, 36 år, bryter sitt kontrakt med schweiziska Servette Geneve och flyttar hem till Luleå.
En affär som knappast varit möjlig om inte it-miljardären och Luleå-supportern Gustav Porser agerat i bakgrunden. Omark har en succésäsong bakom sig, han bidrog i hög grad till Servettes ligaguld med 56 poäng plus 12 poäng i slutspelet.
Skriv kommentar