54 lyckliga - och blivande stjärnor?
44 av de 54 är individuella idrottare och 10 representerar lagidrotter. De får alltså 40 000 vardera plus att de får kompetensstöd från Riksidrottsförbundets elitstöd och möjligheter att åka på träningsläger. Vid Idrottsgalan den 17 januari blir det officiell utdelning.
De här stipendiaterna ska vara elitidrottare på landslagsnivå och studera på minst halvfart på universitet, högskola eller annan postgymnasial utbildning.
Här är de 54 lyckliga:
SF Idrott/gren Förnamn Efternamn Ort Födelseår
Baseboll och Softbollförbundet Baseboll Oscar Carlstedt Skarpnäck 91
Basketförbundet Basket Johanna Källman Norrköping 87
Bowlingförbundet Bowling Rebecka Larsen Göteborg 89
Boxningförbundet Boxning Kennedy Katende Sundsvall 85
Boxningförbundet Boxning Shipra Engelke Malmö 83
Brottningsförbundet Brottning Christoffer Ljungbäck Göteborg 85
Budoförbundet Iaido/Jodo Jesper Waldestål Falkenberg 89
Bågskytteförbundet Bågskytte Jenny Jeppsson Lund 83
Curlingförbundet Curling Cecilia Östlund Karlstad 88
Curlingförbundet Curling Sara Carsson Örebro 86
Curlingförbundet Curling Sebastian Kraupp Karlstad 85
Friidrottsförbundet Diskus Sofia Larsson Karlstad 88
Friidrottsförbundet Friidrott Alexander Nordkvist Segeltorp 90
Friidrottsförbundet Sjukamp Jessica Samuelsson Saltsjö-Boo 85
Friidrottsförbundet Friidrott Tom Kling-Baptiste Södertälje 90
Fäktförbundet Fäktning Johanna Bergdahl Jönköping 90
Fäktförbundet Fäktning Nina Westman Stockholm 89
Fäktförbundet Fäktning Kinka Barvestad Kalmar 86
Gymnastikförbundet Gymnastik Jenny Lööw Örebro 86
Handbollförbundet Handboll Anna Olsson Lund 86
Innebandyförbundet Innebandy Johan Samuelsson Umeå 88
Ishockeyförbundet Ishockey Emma Eliasson Gävle 89
Kanotförbundet Racing Christian Svanqvist Karlstad 86
Kanotförbundet Racing Annika Andersson Jönköping 86
Kanotförbundet Racing Emma Andersson Jönköping 87
Kanotförbundet Racing Anna Roger Kungälv 85
Kanotförbundet Racing Josefin Nordlöw Kungälv 82
Kanotförbundet Racing Max Ed Kungälv 85
Konståkningsförbundet Singel Viktoria Helgesson Tibro 88
Konståkningsförbundet Teamåkning Nanna Nilsson Göteborg 86
Orienteringsförbundet Orientering Helena Jansson Umeå 85
Orienteringsförbundet Orientering Marcus Millegård Öjersjö 85
Orienteringsförbundet Orientering Erik Johansson Göteborg 89
Orienteringsförbundet Orientering Sofie Johansson Uppsala 85
Rugbyförbundet Rugby Thomas Arvidsson Ramlösa 87
Roddförbundet Rodd Cecilia Lilja Bandhagen 88
Seglarförbundet Segling Hanna Klinga Göteborg 89
Simförbundet Simning Petter Stymne Sköndal 83
Simförbundet Simning Magdalena Kuras Stockholm 88
Skidförbundet Längdåkning Sara Lindborg Östersund 83
Skidförbundet Rullskidor Hanna Seppas Östersund 86
Skidförbundet Skidorientering Erik Rost Borlänge 85
Skidförbundet Alpint Per Saxvall Falun 89
Skidförbundet Längdåkning Martin Johansson Borlänge 89
Skidförbundet Skicross Anna Holmlund Sundsvall 87
Skidskytteförbundet Skidskytte Ted Armgren Östersund 88
Skidskytteförbundet Skidskytte Ingela Andersson Arvidsjaur 91
Skridskoförbundet Shorttrack Ranya Ezzi Arlöv 84
Skyttesportförbundet Skeet Niklas Ringborg Valdemarsvik 85
Skyttesportförbundet Sportskytte Mikael Svensson Göteborg 89
Taekwondoförbundet Taekwondo Karolina Kedzierska Malmö 87
Triathlonförbundet Triathlon Johan Sandberg Upplands väsby 90
Vattenskidor och wakeboardförbundet Vattenskidor Lisa Francke Bromölla 90
Volleybollförbundet Volleyboll Peter Jonsson Sollentuna 88
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Biljettpriserna till fotboll-VM i sommar tenderar att bli de högsta någonsin. Från FIFA:s högvarter framkommer nu att Fyra biljetter till finalen den 19 juli på MetLife Stadium i New Jersey har lagts ut på sajten för strax under 2,3 miljoner dollar styck, vilket motsvarar cirka 21 miljoner kronor, enligt AP. Platserna är belägna bakom mål på den ena kortsidan. Så de åskådarna får i alla fall se skapligt... skapligt...
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















