Han med träskorna lägger av
- Det är en fantastisk resa jag varit med om, med steget upp i elitserien som den absoluta höjdpunkten. Och jag tror att Mora IK kan göra det igen, säger Simons med övertygelse.
Han är i gott sällskap
Han uppvaktades av Mora kommun som delade ut en hedersmedalj.
- Det här tilldelas personer som gjort Mora känt, inte bara i Sverige, förklarade Bengt Jernhall, kommunfullmäktiges ordförande, enligt Dalarnas Tidningar.
Priset instiftades 2002 och Simons är den fjärde personen som får medaljen. Föregångarna är Vasaloppets Rolf Hammar, Zornmuséets Birgitta Sandström samt skidlegenden Mora-Nisse Karlsson.
- Jag blev verkligen rörd och för mig är det här oerhört stort, sa Simons.
Hur miljonerna tilltog
1974 blev han anställd av Mora IK. Efter nästan fyra decennier tackar han för sig. Jan Simons har upplevt hela förvandlingen från en liten klubb till en omfattande rörelse.
Som störst var omsättningen för några år sedan och nådde då nära 60 miljoner. Vistelsen i allsvenskan innebär en lägre omsättning och vid senaste årsmötet noterades 35 miljoner kronor i omsättning och det innebar en ökning med nära 3 miljoner kronor. Själva hockeyverksamheten gick back med 1,8 miljoner kronor.
- Helt ärligt, jag har faktiskt inte tänkt att det är över nu. Men visst är det både vemod och en skön känsla. Det blir skönt att slippa den enorma press som ligger på en, säger Simons.
Ett intensivt arbete minskade redan i maj när Simons överlät initiativet till den nya klubbdirektören, Johan Sares.
1000 personer på jubileumsfest
- Det är svårt att släppa allt rakt av, men överlämnandet till Johan har gått smärtfritt, säger Simons till Dalarnas Tidningar.
Mora IK firade för övrigt 75-årsjubileum i lördags med över 1000 personer i hockeyhallen, FM Mattsson Arena.
- Det var verkligen en höjdarkväll och visar att det går att göra annat än att spela hockey i den här arenan.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja


















