NHL-kungen gör affärer - från Sundsvall
I MCGarrets stall finns sedan tidigare välkända proffsspelare, framför allt Henrik Zetterberg.
Flera stjärnor
- Vi är förstås väldigt glada över att Malkin har valt att arbeta med oss och vi ser fram emot ett fortsatt samarbete med Malkin och Pittsburgh Penguins, säger Jan Jutbo, VD på McGarrett.
Henrik Zetterberg är ju från trakten men när Jan Jutbo kunde knyta till sig ytterligare kända namn som Niklas Bäckström, Magnus Pääjärvi-Svensson, Anton Strålman och Anton Lander ökade Sundsvallsföretagets rang.
Att nu ryske världsstjärnan Jevgenij Malkin också väljer Jutbo och hans firma McGarrett med kontor även i Stockholm och i Warwick, USA, innebär en skaplig förstärkning.
Lanserade kokosbollar
Jutbo och hans kollegor jobbar med varumärkesstrategier, kommunikation, branding och design. Företaget har tidigare hjälpt Henrik Zetterberg att lansera sina profilerade kläder och prylar.
Och så sent som i höstas introducerade Henrik tillsammans med Jutbo kokosbollar i USA.
Jutbo hade länge drömt att försöka få amerikanarna att testa kokosbollar och då förverkligades planerna via The Royal Swedish Snowball i Michigan.
Poängkung i NHL
Nu är Jevgenij Malkin, poängkungen i NHL 2011–2012 och vinnare av Hart Memorial Trophy ytterligare en klient hos McGarretts.
- Jag är verkligen nöjd med McGarrett och den webbplats som de har tagit fram åt mig, säger Malkin i ett pressmeddelande.
Malkin, snart 27 år, blev 2004 proffs i NHL under mycket dramatiska former. Hans ryska klubb Metallurg Magnitogorsk vägrat acceptera övergången och tog hans pass under ett träningsläger i Finland.
Men då hade flykten redan planerats av Pittsburgh Penguins. Förberedelserna var omfattande med en speciell lägenhet i Helsingfors och hemliga besök på USA:s ambassad innan han fick ett visum och kunde kliva ombord på flyget till USA.
Nu har Malkin vunnit den poängligan i NHL vid två tillfällen och hör till det ryska landslagets absolut mest värdefulla spelare.
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025. Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.
Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.
Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.
– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.
På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.