Åtvidaberg först med proffs
Åkes karriär tog ny fart när han 1989 flyttade till Malmö. Han blev krönikör på Sydsvenska Dagbladet. Slutade sin fasta tjänst 2006 men gjorde då och då inhopp som krönikör på tidningen.
Pennan glöder fortfarande. Nu som frilansare, bland annat som uppskattad krönikör på Idrottens Affärer, han skriver böcker, föreläser och har moderatorjobb.
Åke såg sitt första stora fotbollsmästerskap 1974, VM i Västtyskland, sen upplevde han flera EM på plats och alla VM till och med 2006, undantaget Spanien-VM 1982.
Fotboll var viktigt för Åke Stolt men han hade sin penna med i många andra idrotter. Aldrig rädd för att stå för sina åsikter. Det fick bland annat MFF-hövdingen Hans Cavalli-Björkman känna av… Det var sensationellt att någon vågade sticka upp mot Hövdingen. Men Åke tordes.
Fantastiska fester
Här är hans minnen från tiden med Åtvidaberg:
”Åtvidaberg var landets första proffslag. Alla spelare och ledare ”jobbade” på Facit där Gunnar Ericsson var vd och också ordförande i Svenska Fotbollförbundet. Tränaren Bengt ”Julle” Gustavsson var till exempel säkerhetschef. Facit ägde också Kopparvallen. Åtvid gick upp i allsvenskan 1967. Det som hände några år senare när framför allt Ralf Edström och Roland Sandberg kom till klubben var overkligt. Lilla Åtvid utmanade jättar som Chelsea och Bayern München. Mötena med storlagen var fantastiska fotbollsfester (Åke syftar på mötet med Chelsea i Cupvinnarcupen 1971. Östgötarna spelade 0-0 hemma, 1-1 borta och gick vidare på gjorda bortamål. Och mötet med Bayern München med världskändisen Frans Beckenbauer i spetsen 1973 i Europacupen. Förlust med 3-1 borta, seger med 3-1 hemma. Åtvid föll i straffläggningen). Fantastiskt att en sån liten ort fick uppleva en fläkt av den stora fotbollsvärlden. Det kommer aldrig att hända igen”.
Mästerligt Åtvidaberg
Åtvid var en segermaskin i början av 1970-talet. Ralf och Roland var ett radarpar som öste in mål. Laget vann Svenska Cupen 1970 och 1971, blev svenska mästare 1972 och 1973.
När VM avgjordes i Västtyskland 1974 fanns det sju spelare som spelade eller hade spelat i Åtvidaberg: Ralf Edström, Roland Sandberg, Benno Magnusson, Kent Karlsson, Janne Olsson, Conny Torstensson och Jörgen Augustsson.
Pengarna rullar som aldrig förr i allsvenskan. Ser du någon fara i att det kan bli kraschlandning för ett eller flera lag?
– Malmös FF har tjänat en halv miljard de senaste två åren. Trots intäkter på 200 miljoner senast räcker det inte. MFF måste sälja spelare. Det är värre för klubbar som kämpar för att hålla näsan över vattnet.
Åke, vad betyder allsvenskan för dig?
– Det är barnsligt roligt att gå på fotboll. Jag är så intresserad.
Vilket lag vinner allsvenskan?
– AIK. MFF har lite för höga förväntningar på Rosenberg. Mittfältet skapar inte tillräckligt mycket. Men det enda man vet är att man inget vet…
Artikeln är sista delen av Idrottens Affärers miniserie om Allsvenskan.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
SHL-ettan Brynäs nobbades helt av Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam då han presenterade sin trupp till Beijer Hockeys Games, 6-9 februari, då Avicci Arena återinvigs efter en totalrenovering i miljard-klassen.
Ingen Brynäs-spelare föll Sam Hallam i smaken, det är förstås anmärkningsvärt. Som nykomling har Brynäs krossat allt motstånd, slagit knock på förhandstipsen i höstas och framstår nu som en seriös guldkandidat
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.