Åtvidaberg först med proffs

Åke Stolt har en av landets mest kända pennor, inte minst när det gäller fotboll. Åke, 77, flyttade 1966 från Upsala Nya Tidning till Östgöta-Correspondenten, ”Corren” i folkmun, i Linköping. Åke fick uppleva Åtvidabergs uppgång – och fall. En intervju av Göran Söderlund i vår miniserie om Allsvenskan.
Foto: Bonniers

 

Åkes karriär tog ny fart när han 1989 flyttade till Malmö. Han blev krönikör på Sydsvenska Dagbladet. Slutade sin fasta tjänst 2006 men gjorde då och då inhopp som krönikör på tidningen.

Pennan glöder fortfarande. Nu som frilansare, bland annat som uppskattad krönikör på Idrottens Affärer, han skriver böcker, föreläser och har moderatorjobb.

Åke såg sitt första stora fotbollsmästerskap 1974, VM i Västtyskland, sen upplevde han flera EM på plats och alla VM till och med 2006, undantaget Spanien-VM 1982.

Fotboll var viktigt för Åke Stolt men han hade sin penna med i många andra idrotter. Aldrig rädd för att stå för sina åsikter. Det fick bland annat MFF-hövdingen Hans Cavalli-Björkman känna av… Det var sensationellt att någon vågade sticka upp mot Hövdingen. Men Åke tordes.

Fantastiska fester

Här är hans minnen från tiden med Åtvidaberg:

”Åtvidaberg var landets första proffslag. Alla spelare och ledare ”jobbade” på Facit där Gunnar Ericsson var vd och också ordförande i Svenska Fotbollförbundet. Tränaren Bengt ”Julle” Gustavsson var till exempel säkerhetschef. Facit ägde också Kopparvallen. Åtvid gick upp i allsvenskan 1967. Det som hände några år senare när framför allt Ralf Edström och Roland Sandberg kom till klubben var overkligt. Lilla Åtvid utmanade jättar som Chelsea och Bayern München. Mötena med storlagen var fantastiska fotbollsfester (Åke syftar på mötet med Chelsea i Cupvinnarcupen 1971. Östgötarna spelade 0-0 hemma, 1-1 borta och gick vidare på gjorda bortamål. Och mötet med Bayern München med världskändisen Frans Beckenbauer i spetsen 1973 i Europacupen. Förlust med 3-1 borta, seger med 3-1 hemma. Åtvid föll i straffläggningen). Fantastiskt att en sån liten ort fick uppleva en fläkt av den stora fotbollsvärlden. Det kommer aldrig att hända igen”.

Mästerligt Åtvidaberg

Åtvid var en segermaskin i början av 1970-talet. Ralf och Roland var ett radarpar som öste in mål. Laget vann Svenska Cupen 1970 och 1971, blev svenska mästare 1972 och 1973.

När VM avgjordes i Västtyskland 1974 fanns det sju spelare som spelade eller hade spelat i Åtvidaberg: Ralf Edström, Roland Sandberg, Benno Magnusson, Kent Karlsson, Janne Olsson, Conny Torstensson och Jörgen Augustsson.

 

Pengarna rullar som aldrig förr i allsvenskan. Ser du någon fara i att det kan bli kraschlandning för ett eller flera lag?

– Malmös FF har tjänat en halv miljard de senaste två åren. Trots intäkter på 200 miljoner senast räcker det inte. MFF måste sälja spelare. Det är värre för klubbar som kämpar för att hålla näsan över vattnet. 

 

Åke, vad betyder allsvenskan för dig?

– Det är barnsligt roligt att gå på fotboll. Jag är så intresserad.

 

Vilket lag vinner allsvenskan?

– AIK. MFF har lite för höga förväntningar på Rosenberg. Mittfältet skapar inte tillräckligt mycket. Men det enda man vet är att man inget vet…

 

Artikeln är sista delen av Idrottens Affärers miniserie om Allsvenskan.

Göran Söderlund

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.

Regeringens  specielle utredare, Anders  Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades  att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.