Barnens veckopeng — stjärnans succé

Inget ont som inte har något gott med sig. När Sirius-stjärnan Philip Haglund gick korsbandsskadad 2014 fick han gott om tid att tänka. Resulterat blev Veckopengen, en app som nu har 200 000 användare.
Philip Haglund är inte vara fotbollsspelare i allsvenska nykomlingen Sirius, han är även vd för Gimi AB som driver appen Veckopeng med 200 000 användare, främst barnfamiljer. — Foto: Mats Karlström, IK Sirius.

 

IF Brommapojkarna, Heerenveen, IFK Göteborg, Hammarby IF och numera IK Sirius. 

Det har gått bra på större delen av fotbollsresan för 30-årige stockholmaren Philip Haglund. Mycket bra, till och med.

Enda plumpen i protokollet är korsbandsskadan 2014 i IFK Göteborg med flera månaders rehab som resultat.

Tid att tänka

Då fick han tid att tänka på annat. Som vilka tjänster bankerna erbjuder familjer med barn när det gäller barnens veckopeng och månadspeng.

– Jag googlade runt och hittade inte så mycket. Då insåg jag att det fanns ett hål i marknaden som jag siktade in mig på, berättar Philip Haglund för UNT, Upsala Nya Tidning.

Resultatet blev en app med namnet Veckopeng, som lanserades våren 2015.

Den har i dag 200 000 användare.

Det har också blivit ett företag av appen, Gimi AB, som har åtta anställda och med Philip Haglund som vd.

Jobba ger energi 

– Jag mår bra av att göra saker utanför fotbollen. Istället för att åka hem efter träningen, åker jag till kontoret och jobbar en stund. Det ger mig energi och hjälper mig att stimulera hjärnan, förklarar Philip Haglund för UNT.

Gimi har planer på expandera i Europa. Och kanske är det en bra tid, för Philip Haglund har gått skadad på försäsongen och missade både premiären borta mot Djurgården och hemmapremiären mot forna lagkamraterna IFK Göteborg - och har därmed haft gott om tid att tänka. Igen.

– Jag vill inte stressa något med knät och det är inte bra att träna för mycket, för då kommer svullnaden tillbaka, säger fotbollsstjärnan och företagaren Philip Haglund till UNT.

Han var tillbaka på fotbollsplanen mot IFK Norrköping på Annandag Påsk.

Och det gick bra för allsvenska nykomlingen Sirius, som vann med 2-0 och därmed parkerar på tredje plats i Allsvenskan i skrivande stund.

 

Thomas Björn

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja