Legendaren porträtteras igen
Mellan 1956 och 1967 var han världens speedwaykung med fem VM-guld, tre silver och tre brons. Första guldet inför 75 000 åskådare på Wembley. Han vann sex VM-guld i lag, World Team Cup elva gånger, blev Europamästare fem gånger och svensk mästare fem gånger.
Nu kan alla som längtar efter speedway trösta sig med en pinfärsk bok, Ove Fundin, The Flying fox (numera vithårige Ove var rödhårig).
Speedway-vännerna är oroliga. Blir det några tävlingar den här säsongen? Det såg så bra ut innan Corona bröt ut. BAUHAUS var ny huvudsponsor, C More skulle via Sportkanalen sända alla 82 matcherna. Men säsongsstarten 5 maj blev uppskjuten, BAUGAUS-ligan som är det nya namnet på elitserien, startar i bästa fall 2 juni.
Kung i Norwich
Ove Fundin föddes 23 maj 1933. Författare är Lennart Råsberg, 80 år. Boken är på 244 sidor och innehåller 350 bilder.
Det är bok nummer två om Fundin. Den första skrevs 2006 av engelsmannen John Chaplin.
I Sverige tävlade han för Filbyterna, Linköping och Kaparna, Göteborg. I England var han kung i Norwich Stars dit han kom 1955. Speedway var den näst största publiksporten i England efter fotbollen på den tiden. 2006 utsågs han till Freeman of the City i Norwich, den andra utlänning som fått utmärkelsen.
Fick sina övermän
Fundins namn lever vidare i Tranås genom åkeriet med hans namn, dessutom har han ett hus i staden. Ove bor i Valcros på franska Rivieran och i Bukarest med hustru nummer två.
Ingen trodde väl att någon skulle överträffa fem VM-guld. Jodå, Tony Rickardsson och Ivan Mauger, Nya Zeeland, vann sex gånger.
1961 fick Fundin SvD:s Bragdguld, delat med motocrossåkaren Sten ”Storken” Lundin.
Göran Söderlund
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…
Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast rolig läsning,
Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill
säga löner, angavs som främsta anledning.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.