Han satsar en kvarts miljard i kunglig park
Han drömde om att bli en ny Ingemar Stenmark. Han blev superentreprenör inom finans, hotell och hälsa. Nu satsar han 250 miljoner kronor i destination Royal Park STHLM i Hagaparken i. Som en del i satsningen på kultur och konst har han bjudit in polaren Persbrandt.
För Ulrich John är det alltid full satsning i pisten.
Multihall för konferens, utställningar, konserter, mässor och idrott. Restaurangakademi tillsammans med Culinary Art Academy, ett bolag inom Swiss Education Group. Utbildningscenter som bygger på Waldorf-pedagogiken med 250 elever som ska stå klar våren 2021. Träningsstudio med spa och utomhusgym. Beach Club i samarbete med Apollo Sports Club, med möjligheter till vattenidrotter såsom kajak och SUP. Och så hotellet förstås, Radisson Blu Royal Park Hotel, 210 rum i fem våningar där bland annat franska landslaget i fotboll laddade upp för Nations Leauge-matchen mot Sverige på Friends Arena.
Alltid i framkant
Förvandlingen av denna del av Hagaparken vid Brunnsvikens kant är i det närmaste total, bara ett par frisparkar, eller järnnior om du hellre vill, från Prinsessan Victorias, Kronprins Daniels och barnen Estelles och Oscars bostad.
- Vi vill ligga i framkant och erbjuda företagstoppar, företag, organisationer, politiska partier och idrotten, en hel destination med möjligheter som inte går av för hackor, förklarar ägaren Ulrich John innan han fortsätter.
- Marknaden är segmenterad, och det som växer mest är business-leisure-segmentet som är hungrig på upplevelser. Du passar på att stanna kvar och uppleva staden när du har varit på affärsmöten. Då ligger vi bra till med vårt stadsnära läge. Det gäller också att erbjuda hållbara alternativ inom bland annat friskvård och hälsa.
Fotboll och skidåkning
Ulrich John gillar att göra affärer, uppvuxen i Knallebygdens hjärta, Borås, som han är. Han började inom finans men gled snart över till fastigheter. Förutom Radisson Blu Royal Park Hagaparken ingår också Gesundaberget som nu döps om till Royal Park Mountain Resort.
Uppväxten tillbringades mest i gul tröja och svarta byxor i närheten av Ryavallen. Han spelade mittfältare i Elfsborgs juniorlag på slutet av 70-talet, men snart tog utförsåkningen över.
- Min dröm var att bli lika bra som Stenmark, the King. Jag gick på skidgymnasiet i Malung och tog mig till första startgrupp, men sedan tog det slut.
Persbrandt bra exempel
Ulrich Johns intresse för mångfald, kultur och idrott har lett honom till en vänskap med skådespelaren och konstnären Mikael Persbrandt som är med och inspirerar i utvecklingen.
- Vi vurmar båda för idrott och kultur, att bidra till en helhetsupplevelse och skapa utrymme för den så kallade finkulturen. Micke är ett bra folkligt bra exempel på det. Vi är dessutom lika gamla och har upplevt utvecklingen av samhället ungefär likadant. Vi har träffats på senare tid och funnit varandra i det kreativa skapandet. Ju fler specialister på plan, desto bättre trollerier.
Var kommer pengarna ifrån, 250 miljoner under en treårsperiod, undrar vän av ordningen:
- Mestadels från min plånbok och kommande kassaflöden.
Thomas Björn
Mest lästa just nu
Sommartider är inte bara VM-yra, det är också hockeytider.
SHL-lagens sportchefer kan bara drömma om en tillvaro i hängmattan – här gäller det att vara upp – och påkopplad dygnets alla timmar.
Det är nu lagbygget inför 2025–2026 års säsongen intensifieras, minsta miss och en felrekrytering kan kosta, i värsta fall hockeyallsvenskt spel säsongen 2026–2027.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Idrottens Afffärer har ökat utudet. Nu kan du hitta ännu fler artiklar via länkar på vår Facebok-sida. Här fyller vi ideligen på med nytt material så håll koll på denna adress - och du kommer att bli nöjd när du hittar läsning om allehanda händelser inom olika idrotter. Klicka på bilden!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår





















Skriv kommentar