Så blev Mjällby ett lag att räkna med

Vad är det speciella med Mjällby AIF?, Till och med storheter som IFK Norrköping och Elfsborg från regionalstäder rår inte på Listerlandets stolthet, den minsta orten i Europa med ett lag i högsta fotbollsserien

De klassiska föreningarna har totalt 159 säsonger bakom sig i högsta serien - Mjällby har 10 säsonger.

”Mr Mjällby”Hasse Larsson, tidigare påhejande spelare och tränare, men i dag sportchef ,framhåller:

- Ingen ledare och spelare får aldrig bli större här än föreningen!

Spelare kommer och går, men Hasse Larsson består. Det är byggherren i Mjällby, från tiden då han själv dominerade som mittfältare, till hur han som sportchef komponerar spelartruppen och skapar ett sensationellt bra lag med tanke på förutsättningarna.

Vad är det speciella med Mjällby AIF?, Till och med storheter som IFK Norrköping och Elfsborg från regionalstäder rår inte på Listerlandets stolthet, den minsta orten i Europa med ett lag i högsta fotbollsserien

Dessa klassiska föreningar har totalt 159 säsonger i högsta serien - Mjällby har 10 säsonger.

Ingen större än klubben 

”Mr Mjällby”Hasse Larsson, tidigare påhejande spelare och tränare, men i dag sportchef ,framhåller:

- Ingen ledare och spelare får aldrig bli större här än föreningen!

I Fredrik Perssons bok om Patrik ”Bagarn”Rosengren, den störste spelarprofilen ihop med Mattias Asper, minns från debuten som 18-åring: ”begärde Hans Larsson att alla tröjor skulle vara blöta så ställde alla i laget upp på det, han var ledargestalten”.

”Bagarn ” jobbar numera med spelarutveckling i föreningen. Sonen Otto är en mittfältstalang.

Tränare då var Anders Linderoth som bor kvar i Mjällby.

Flera i samhället och runt föreningen framhåller att det är en utbredd envishet, personifierat av Hasse Larsson, som är ett svartgult grundelement. Det framkommer efter tre dagars lyssnande med skiftande personer på ort och ställe.

Från Santiago till Mjällby

Nu till några andra:

Den 23:e januari,2008 flyttade försvararen Juan Robledo från 6-miljonerstaden Santiago, Chiles huvudstad, och har sedan köpt hus och blivit bosatt i Mjällby. 

- Här finns livskvalitén, hävdar den nästan två meter långe idrottsläraren som numera är P-19 tränare i MAIF. Argentinska hustrun Sofi är kulturarbetare i Ronneby.

Juan fortsätter:

- På Strandvallen finns inte de finaste omklädningsrummen, Ja ibland finns det bara kallvatten. Däremot finns det något annat i väggarna här.

Sedan håller han en ”föreläsning” om att det viktigaste är identiteten och att folk tror på Mjällby AIF, då lyckas föreningen - även i framtiden. En ”föreläsning” med spets, den språkliga behandlingen omringar argumenten. Kanske tom högre än den zon- och personmarkering han uppnådde som centralt mittlås på planen. Men så läste han också klassikern ”Nils Holgerssons underbara resa” efter en tid i Sverige. Juan var storkund på biblioteket i Sölvesborg.

- Här skall jag bo

1977 kom målskytten, Flemming Pehrson från 2-miljonersstaden Köpenhamn. Lika glad, rak och ärlig, intensiv och snabbpratande som sydamerikanen Robledo är eftertänksam och stillsam. Deras roller på planen är en spegel av deras personligheter.

Han blev också kvar

-Här skall jag bo resten av mitt liv, sa Flemming när han som 22-åring tillsammans med pappa Kaj-Erik kom i Havelidsbacken och för första gången blickade ut över Hällevik-Mjällby. Kanske såg han då också Strandvallen där han två år senare skulle skjuta och nicka upp Mjällby i allsvenskan. Efter den säsongen blev han vald till årets fotbollsspelare i Sverige. Att det också var fullt drag den säsongen på populära nattklubben, närbelägna Hanöhus med toppartister, underlättade nog introduktionen på Listerlandet.

Delaktiga i avancemanget var också bröderna Andersson, med minkfarmaren och frisparksspecialisten Sven-Bertil som den främste och mest känd från resan upp i seriesystemet. 

 Flemming Pehrson, sa som 22-åring för snart fyrtiofem år sedan att han skulle bo i Mjällby-Listerlandet resten av sitt liv. Så har det också blivit.

Peter Antoine, har tränat 13 svenska klubbar, däribland MAIF. Boendeorten är…just det, Listerlandet, och det gäller även Anders Linderoth, förre proffset och landslagsmannen. i många, år aktiv i klubbens spelarutveckling.

Frispråkige Antoine är inte den han är om han inte inleder med några otryckbara headliners från åren som tränare och tiden som TV4- expert. Han blir allvarlig och eftertänksam när han berättar om hur han startade fotbollsgymnasiet i Mjällby.

Konkursfärdiga

Tillbaka till reslige Hasse Larsson. Han passar på att berömma allas betydelse, från pensionärsgruppen, som när vi ser hur de millimeterlagar gräsmattan dagen efter Sundsvallsmatchen, till skicklige ordföranden Magnus Emeus. För fem år sedan var föreningen konkursmässig och långt från allsvenskan, i dag finns ett eget kapital på 15 miljoner kronor och för andra året i rad återfinns laget precis under mittenstrecket i allsvenskan.  

Sportchefen lever närmare omklädningsrummet och fotbollsplanen än styrelserummet och betonar lyfter ledaregenskaperna hos spelaren Carlos Moros Gracia, ” bäste ledaren i spelargruppen på många år”. När Carlos beskrivs låter det som en kopia av Hasse Larsson själv. Ja, just det, vem tror ni hjälper till med 10-årslagets träning emellanåt.

För att inte falla i trance för allting, som gjorts och görs i föreningen, frågar vi om bakgrunden till att det nästan har varit lika många tränare som verksamhetsår under den senaste tio-årsperioden?

Det hör till det ovanlig att det finns så mycket tillit till tränare.

Ansiktsuttrycket och rösten rubbas inte, svaret från Hasse blir lite sökande. Vad består hans spetskompetens av?

Han skjuter upp glasögonen extra långt på hjässan och blickar ännu längre -bort i fjärran, och svarar

-Jag sålde mina första jordgubbar som 12-åring, svarar Hasse Larsson slutligen, Jag har gjort både bra och dåliga affärer. Numera vill jag vill bara blicka framåt, allt för Mjällbys bästa.

Curt Einarsson

Fakta

Briefing : Johnny Gustavsson, 3 SM, sommarboende på Listerlandet.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja