Skidspårens verkliga kung
I skidspåren har en 27-årig gutt herraväldet.
Båda två ökar ständigt sina mångmiljoninkomster. Hittills i år har johannes Kläbo ökat sin inkomst med 7 miljoner norska kronor, rapporterar tidningen VG.
– Hur säsongen än slutar gör jag min bästa säsong någonsin, säger Kläbo.
Han har tjänat cirka 22 miljoner det senaste året, mycket tack vare ett mycket lukrativt kontrakt med Uno-X. Det ska vara ett av de största sponsorkontrakten någonsin i Norden och ge honom 25 miljoner i fem år. Därtill har han ett avtal med Craft som ger honom 3 miljoner. Men det finns också ett antal rännilar där pengarna ständigt gör honom glad. Som mindre sponsoravtal, event-intäkter, stipendiepengar, lägerbidrag och prispengar (bland annat knappt 700 000 kronor i VM) Totalt blir det 22 miljoner.
Naturligtvis äe han belåten med hur skidåkningen berikar honom.
Han är noga med att uttrycka sin uppskattning:
– Hur säsongen än slutar gör jag min bästa säsong någonsin, betonade han efter VM.
Där förmådde han ändå inte vinna någon individuell distanstävling. Men han påpekade:
– Även om det finns andra norrmän som slår mig är jag åtminstone säker på att jag har tagit ett steg i rätt riktning.
Det bör i påpekas att han ändå erövrade tre guld, ett silver och ett brons under skid-VM Planica och belönade sig själv med 688 000 kronor i prispengar. I färskt minne har han ocksåi nsatserna i Världscupen som har gett honom 2,8 miljoner kronor. Vid årsskiftet vann han Tour de Ski för tredje gången
Men prispengarna från VM och världscupen utgör bara 3,5 miljoner av de totalt 22 miljoner som Kläbo sägs tjäna i år.
Skidsuveränenhar också investerat hemma i Trondheim. 2019 flyttade han hemifrån och köpte då tillsammans med sambon ett hus. Inte nog med det, när grannhuset i Byåsen blev till salu köpte han också det, för 13,1 miljoner
Sedan belönade han sig själv med ett stuga i Skeikampen, varifrån han har visat bilder på sin YouTube-kanal vid flera tillfällen.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025. Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.
Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.
Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.
– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.
På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.