Många ansvariga blir ifrågasatta

Efter massiv kritik, uttryckt på bland annat läktarbanderoller i det hockey allsvenska kvalet, sparkade HV 71 på måndagen sportchefen Kent ”Nubben” Norberg. Han har ett år kvar på kontraktet men lämnar nu med omedelbar verkan.
-I dialog med Kent om hans framtid, har vi tagit ett gemensamt beslut om att våra vägar skiljs redan nu, säger Andreas Davidsson, t f sportchef till föreningens hemsida.
Sportchefen rekommenderar spelarköp och har allt att försvara när budgetens slutliga resultat granskas. Foto:TT

 

Han meddelar vidare att föreningen nu söker en general manager samt en assisterande sportchef. Sedan SM-guldet 2017 har HV 71 främst uppmärksammas för sina svängdörrar på kansli och tränarbänk, samt sejourer i Hockey Allsvenskan.
Tidigare i vår säkrade HV 71 sin SHL-plats via seger 4-3 i matcher mot IK Oskarshamn. Det var efter den sjunde matchen som HV-fansens krav var tydliga: ”Avgå alla, styrelsens och ”Nubbens” inkompetens har raserat HV:s existens”, stod att läsa på banderoller i Husqvarna Garden.
 Styrelsen och ”Nubben” har utmärkt sig för vidlyftiga och dyra spelaraffärer. Inför kommande säsong har kontrakt skrivits med AIK:s tränare Anton Blomqvist och på spelarsidan uppges  att Oskarshamns backen Oscar Engsund är klar för Smålands-rivalen.
Vid bokslutet 2023 redovisade HV 71 ett eget kapital på 56,3 miljoner, hängslen och livrem är inte HV-ledningens modell.  Avtalet med ”Nubben” gäller ett år till -om inte särskild överenskommelse nås. 
”Nubben” med ett förflutet i Timrå och Frölunda är en av flera sportchefer/general managers som får lämna sina uppdrag. 
Först ut var Luleå-legendaren Stefan ”Skuggan” Nilsson som tvingades lämna nästan direkt efter Luleås uttåg i play off striden. Han har ersatts av Thomas Fröberg, värmlänningen som i tidigt skede den här säsongen gjorde klart att han inte ville förlänga med IK Oskarshamn. Nu har Fröberg skrivit ett tre årskontrakt med Luleå.
I Örebro har turbulensen varit stor. I februari sparkades klubbens vd. Mikael Johansson efter sju år på posten. Han hade inte längre styrelsens förtroende efter bland annat strid om åtta spelares pensionsersättningar. Tillförordnad vd är sedan februari Magnus Löwdahl,  tidigare utvecklingsansvarig.
Under säsongen riktades hård kritik mot Stefan Bengtzén, general manager. Det hade stormat rejält kring Bengtzén i flera säsonger och till slut valde han säga upp sig.  In kommer Henrik Löwdahl, som sportchef och tidigare ungdomsansvarig.
 En ikon inom Örebro-ishockeyn efter 18 säsonger i föreningen och flest poäng, mål och assist, i lagets historia.  Och ja visst är det en släkthistoria som nu finns på föreningens kansli, Magnus är Henriks farbror.
Noterbart i övrigt från SHL:
Ny tränare i Timrå är finske Olle Jokinen, starkt cv som spelare och även lyckosam som coach i finsk miljö. Han ersätter populäre Ante Karlsson som överraskande fick lämna efter intiativ av Timrås sportchef, Kimmo Kapanen, med finländska rötter.
I Leksand fortsätter paret Charles Berglund/Mikael Karlberg, dalalaget är i fokus efter SvT dokumentär om supportermakt ”Hatet i Leksand” som speglar årsmöteskarusellen i våras.
I Rögle har klubbdirektör Daniel Kock ännu inte satt ned foten vad gäller coachrollen och sportchefsjobbet. Favoriter är förstås succéduon Roger Hansson/Hampus Sjöström som hoppade in efter tvillingarna Abbott.
Kjell Nilsson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

905 lag kom till start i årets Tiomila-orientering i Östgöta-skogarna utanför Finspång.  Det är det högsta antalet sedan pandemin och ökar ersättningen till Tiomilaföreningen som äger tävlingen och SOFT, det svenska förbundet. Detta erhåller arrangörsersättning, baserat på antal lag,  nu i storleksordningen 800 000 kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.