Väljer norska talanger före svenska

Årets NHL-draft, den 62:e i ordningen där 32 klubbar väljer spelare och får deras rättigheter blev som väntat en rolig Norge-historia. För första gången någonsin valdes två norska spelare i första rundan.
För svensk del var draften en missräkning, visserligen valdes totalt 22 svenska spelare men ingen i första rundan, något som inte har skett på 14 år.
Norsk hockeylycka - och nu visar det sig att norska hockeytalanger är mer eftertraktade än svenska i NHL. Foto: Petr David Josek AP Photo

 

Modo-forwarden Oscar Pettersson, 18 år, hamnade i Anaheim , de valde honom som tredje spelare i runda nummer två och 35 :e totalt. Där blir han lagkompis med Örebro-spelaren Leo Carlsson som valdes som nummer två i första rundan i 2023 års draft .
-Jag är mycket nöjd och ser fram emot kommande utmaningar i Anaheim, summerade Oscar Pettersson.
Det sannolika är att karriären tills vidare fortsätter i MoDo, i ett låneavtal med NHL-klubben.
Ytterligare fem svenskar valdes i den andra rundan, Växjö-backen Alfons Freij , 37, HV-backen Gabriel Eliasson till Ottawa, 39, Färjestads Jack Berglund, 51, Växjö back Leo Sahlin Wallenius 53, San Jose Sharks och Djurgårdens Linus Eriksson, 58.
I andra rundan, som nummer 34 valdes Tjeckiens Dominik Badinka som den gångna säsongen representerade Malmö Redhawks. Hans nästa adress är Carolina Hurricanes.
Tre länder hade fler än 22 spelare som draftades, det var Kanada med 87, USA 39 och Ryssland 27. Det är förstås anmärkningsvärt att NHL-organisationen inte följer det Internationella Förbundets, IIHF, bojkott av ryska spelare. I NHL är det business som gäller, oavsett storpolitiska skeenden.
Norge historien är förstås duon Michael Brandsegg-Nygård som på scenen i Las Vegas presenterades av Detroit-ikon Nicklas Lidström. Norrmannen togs som spelare 15 av just Detroit. Norrmannen gjorde succé i allsvenska Mora förra säsongen och planen var han att skulle spela för SHL-laget Skellefteå.
 Hans landsman Stian Solberg valdes som nr. 23 och blir lagkamrat med Oscar Petterson i Anaheim. Solberg har också Mora-bakgrund, men har nu skrivit på för Färjestad.
Är ”svenskinsatsen” i Las Vegas ett tecken på att svensk talangutveckling går på tomgång?
Här finns frågetecken vad gäller storklubbarnas agerande i sin ungdomsverksamhet. Fungerar landets hockeygymnasium, eller är det bara en plattform för SHL-lag för att tidigt kunna rycka upp unga spelare ur sin hemmamiljö? Ofta med tjocka sedelbuntar till föräldrar som lockmedel.
 Flera SHL-klubbar erbjuder också plats åt unga utländska spelare, en marknad som har vidgats på senare år. En modell som ger färre platser åt svenska spelare.
Eller är bara så att årskull 06 är svag och svensk hockey är tillbaka redan 20025 då 07-kullen ska upp till bevis inför NHL:s granskande ögon?
Draftetta i Las Vegas var tipsenligt Kanadas  Macklin Celebrini ,som får San José som nästa klubbadress-
Kjell Nilsson

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.  

OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen