Loket, omtänksam finurlig och saknad
Torsdag 30 januari, 2025, somnade den största symbolen för Folkspel och BingoLotto in lugnt och stilla i sin säng i en ålder av 82 år. Fredag 14 mars tog vi farväl av en ikon.
Vi kommer alltid att sakna Leif ”Loket” Olsson. Vi kommer aldrig att glömma en mustaschprydd man i sina karaktäristiska glasögon.
Som blev en vän med oss alla.
Som kunde tala både latin och latrin, det vill säga leda en partiledare -utfrågning med ett fåtal utvalda och snacka lite skit med alla oss vanliga.
Som enskilt betytt mer för den svenska föreningslivet än någon annan sedan han 19 oktober 1991 hälsade svenska folket välkomna till den första rikssändningen av BingoLotto.
Leif har största förtjänsten
Jag påstår att han utan tvekan är den viktigaste personen som funnits för vårt föreningsliv.
Sedan ”Loket” gick rakt igenom rutan den där höstlördagen för drygt 33 år sedan har landets föreningar och organisationer tillsammans tjänat uppemot 18 miljarder på att sälja lotter från Folkspel.
Om det varit möjligt utan Olsson?
Mycket tveksamt.
Om BingoLotto funnits kvar utan Lunden-Leif från Göteborg?
Inte övertygad om det.
Han tog aldrig betalt
En av de saker med ”Loket” som etsat sig mest fast hos mig var de helt otroliga geografikunskaper han begåvats med.
Åtminstone hörde aldrig undertecknad honom fråga en telefonör var någonstans orten denne ringde från låg.
Loket” visste exakt och tillskrev sin unika lokalkännedom alla år som handbollsdomare i vårt avlånga land.
Värt att nämna är dessutom de gånger ”Loket” ställt upp som programledare vid olika tillfällen, sedan han 1999 lämnade det ordinarie uppdraget som programledare, aldrig krävde någon ersättning, utan hänvisade till att ”det där är pengar föreningslivet ska ha.”
Vi har nu tagit farväl av en ikon och föreningslivets bästa vän.
Det minsta vi kan göra för att hedra Leif Oskar Olsson är att fortsätta i hans anda, att verka för den största och viktigaste folkrörelse vi har.
Vila i frid, ”Loket”.
Hans Sahlin, VD, Folkspel
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.