Sporten som dominerar orten

Nya 100 000 kronor går till prenumeranten Sofia Thuvesson – och en likadan summa till Floby VK efter en ny dragning av JOYNA från ideella Folkspel.

– Allvarligt? Det är ju en fantastisk nyhet. En jätteviktig extra inkomst för oss, säger föreningens ordförande Denny Walthersson.

Varje fredag dras en ny win-win vinnare i det nya digitala JOYNA-lotteriet från föreningslivets eget spelbolag, Folkspel. 

Sofia Thuvesson har två prenumerationer köpta av de föreningen där de båda barnen är aktiva. 

– Jag såg inte dragningen förrän på söndag eftermiddag och blev förstås väldigt glad. Dels för egen del, men också för att Floby VK, som sålt lotterna, får lika mycket. Jag träffade av en händelse klubbens kassör och berättade att vi nog båda var vinnare, säger Sofia.

Floby VK är en av de stora volleybollföreningarna i landet. Exempelvis har herrarna 36 säsonger i elitserien, två SM-guld (1982, 1997) och var i final så sent som i våras. På den lilla orten utanför Falköping i Västergötland finns en bred verksamhet med såväl barngrupper som ungdomslag och herr– damseniorer.

– Vi hade nyligen ett extra styrelsemöte där vi pratade om att trycka på ännu hårdare i vår försäljning av JOYNA. Det här borde kunna ge en extra skjuts. Ni får för övrigt gärna ringa varje måndag med den här sortens besked, säger Denny Walthersson och skrattar.

JOYNA – en win-win

Det nya digitala prenumerationslotteriet JOYNA gör det enkelt för föreningar att sälja lotter, vilket i sin tur bidrar till att stärka det svenska föreningslivet. För varje månadsprenumeration föreningen säljer, får de behålla 50 kronor, samtidigt som de har chansen att få ytterligare 100 000 kronor om lotten de säljer visar sig vara veckans win-win.

Folkspel, som bland annat tillhandahåller produkterna Bingolotto och Sverigelotten och nu senast JOYNA, är föreningslivets eget spelbolag. 

– Överskottet från alla våra lotter går direkt tillbaka till föreningarna som säljer dem. Sedan starten 1991 har vi genererat uppemot 18 miljarder kronor till föreningslivet. JOYNA är ett lotteri där alla vinner tillsammans – lottköparen och den förening eller organisation vinnaren har valt att stödja, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel. 

JOYNA säljs av föreningar och organisationer, men kan även köpas via Folkspels webbshop där man samtidigt kan välja vilken förening man vill stödja genom sitt köp. 

 Tidigare Win-win vinnare

IFK Karlskrona., RBU Värmland.
Barnarps IF Jönköping, Vapnö IF Halmstad, Rydsgårds IF, Gräså Norrskedika, IF Östhammar, Prostatacancerföreningen Öst.
RP IF, Falu BS Fotbollsklubb, Vara SK, Smedjebacken HC, Farstorps GoIF, Landvetter IS,Piteå HC Hedemorabygdens Ridsportklubb, Folkspel är en ideell organisation som har 73 riksorganisationer som medlemmar i Sverige. Folkspel erbjuder svenskt föreningsliv möjligheten att sälja lotteriprodukter och på så sätt dra in pengar till sin verksamhet. Sedan starten 1991 har Folkspel genererat uppemot 18 miljarder kronor till svenskt föreningsliv, bland annat genom att föreningarna sålt Bingolotto och Sverigelotten. 

Folkspel har 124 anställda och huvudkontoret ligger i Göteborg. Läs mer på www.Folkspel.se

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Mora har vid två tillfällen utsetts till Sveriges bästa elitidrottskommun och även till Sveriges bästa evenemangskommun. Kommunen är hemort för Vasaloppet, ett av Sveriges starkaste idrottsvarumärken, och har genom sitt föreningsliv, sina idrottsutbildningar och sina arrangemang under lång tid bidragit till att utveckla både bredd- och elitidrott. Det var en viktig anledning till att Mora kommun tog initiativ till samtal om idrottens samhällsvärde och behovet av långsiktigt hållbara lösningar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny månmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla det ridsporten  . Men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsa under under det första året, med en ambitionen är långsikrtig. Därmed blir stiftelsen en huvudpartner för Svenska Ridsportförbundet i trygghetsfrågor.

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen