Kanalerna skriver avtal med Henke
I februari 2026 avgörs vinter-OS i Milano Cortina. SVT och TV4 delar på rättigheterna till OS-hockeyn. Nu är det klart att målvaktsikonen Henrik Lundqvist blir expert i båda kanalerna efter en unik uppgörelse.
Aldrig har kanalerna kommit ill en liknande uppgörelse. Att dela på kommentator och/eller expert har aldrig inteförekommit tidigare. Men nu när de ska dela på säningsrättighternar tog de steget fullt ut.
Vinter-OS i Milano Cortina pågår 6–22 februari 2026 och sänds på SVT och TV4. Tre Kronor möter Italien, Slovakien och Finland i gruppspelet.
Legendaren Henrik Lundqvist blir hockeyexpert under vinter-OS
- Jag ser fram emot att på plats få följa OS och tillsammans med SVT och TV4 få rapportera och analysera från hockeyturneringen. Jag tror vi kommer se fantastisk hockey med de bästa spelarna på plats. Att som atlet få delta i ett OS är bland det största man kan få vara med om. Jag hoppas med mina egna erfarenheter kunna ge tittarna en inblick i både känslor och tankar inför och under matcher, säger Henrik Lundqvist.
Han är en av Sveriges främsta hockeyspelare genom tiderna med bland annat över 1 000 matcher i NHL (slutspel inkluderat) med New York Rangers. Målvaktslegendaren blev utsedd till NHL:s bästa målvakt 2012 och är invald i Hockey Hall of Fame (NHL), IIHF Hall of Fame och svensk ishockeys Hall of Fame, samt utsågs till Tidernas målvakt i svensk ishockey 2022. 2006 vann Lundqvist dessutom OS-guld i Turin med Tre Kronor. När vinter-OS nu återvänder till Italien och Milano Cortina 2026 så blir Henrik Lundqvist expert i SVT:s och TV4:s hockeysändningar, vilket gör att tittarna kommer att kunna ta del av hans analyser oavsett vilken kanal som sänder.
- Henrik Lundqvist är en legendar och en av Sveriges absolut största hockeyspelare genom tiderna. Han har numera också stor erfarenhet av jobbet som TV-expert och det känns väldigt roligt att han ansluter till OS. Ett nyförvärv som kommer bidra fantastiskt till vårt OS-team, säger SVT Sports evenemangschef Marcus Törngren.
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar