Potter redo att skriva på ett kontrakt
Svensk landslagsfotboll är på väg att få en ny förbundskapten. Grahams Potter kärlek tlll Sverige och i synnerhet jämtländsk natur bidrar starkt till att engelsmannen redan vid första frågan för några dagar sedan visade ett omedelbart intresse.
Nu har en delegation från Svenska Fotbollförbundet tillbringat timmar hos Gram Potter i hans stora och nyinköpta sutterängvilla i Åre och diskuterat en kommande anställning.
Graham Potter tränade Östersunds FK från 2011 till 2018, en period då han ledde klubben från division II till Allsvenskan, vann Svenska Cupen 2017 och tog laget till Europa League och ett egentligen osannoligt dubbelmöte med Arsenal. Hans framgångar i Östersunds FK uppmärksammades och fick till följd att han utsågs till årets tränare i Allsvenskan vid två tillfällen. i juni 2018 lämnade han ÖFK, värvad av Swansea City. Därefter har han också varit verksam i Brighton och Chelsea, men där blev han sparkad i våras.
Familjen med hustru Racheloch tre barn har hela tiden bott kvar i Hove utanför Brighton, men familjens intresse för att återvända till Sverige har framkommit med jämna mellanrum.
När ett stort hus blev till salu i Åre förstorades intresset rejält och familjen bestämde att göra slag i saken.
Huset hade legat ute på Hemnet ganska länge – till en början för ett högre pris än det familjen Potter sedan köpte det för. Och sedan en tid har familjen anpassat sig till orten.. Och nu tyder allt på att familjeförsörjaren fått nytt jobb.
Fotbollsförbundet tillkännagivande väntas inom de närmaste dagarna.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar