Fick sparken i Schweiz, då kom Haiti
Det finns bara en Pia Sundhage. Oh hon är outslitlig. Tur det för hon får nya uppdrag hela tiden – i nya länder. Den tidigare coachen för Sverige, USA och Brasilien ska ta nu ansvar för utvecklingen av Haitis damlandslag.
Sämre arbetsplats finns det ju. Behagligt klimat väntar och landslaget tycks ha vissa kvalitéer.
Karriären tar ny fart och anbudet gick inte att nobba
- Ännu en underbar utmaning, konstaterar hon själv i en intervju i SVT.
Blev ändå uppsagd
66-åringen är förväntansfull.
I november lämnade hon jobbet som förbundskapten i Schweiz.
Där lyckades hon matcha landslaget till kvartsfinal i hemma-EM och aldrig tidigare har landslaget lyckats nå så långt i ett EM.
Men tvivel uppstod ändå i Schweiz och i november var det tack och adjö.
Det besynnerliga var att hon en tid senare nominerades till årets tränare i Schweiz.
Pia är luttrad efter alla sina uppdrag kors och tvärs i världen. Nu gäller en ny miljö och nya villkor.
Haiti rankas som 50:e bästa nation i världen och deltog i VM 2023. Landslaget är mitt i VM-kvalet, inledningen var lyckosam i form av 9-0 mot Belize. Nästa uppgift är mötet med Surinam i mars.Då gör Pia i sällskap av trogna kamraten, Lillie Persson, debut som förbundskapten för sitt femte land
Meriterna är många och tunga
två OS-guld (2008, 2012) med USA, OS-silver med Sverige (2016) och VM-silver (2011) som tränare. Som spelare vann hon EM-guld 1984, VM-brons 1991 och fyra SM-guld.
Medaljer i mängd
Meriter som tränare
OS-guld (USA): 2008, 2012
OS-silver (Sverige): 2016
VM-silver (USA): 2011
EM-brons (Sverige): 2013
FIFA Årets tränare: 2012
Förbundskapten för USA, Sverige, Brasilien och Schweiz
Meriter som spelare (146 landskamper, 71 mål)
EM-guld: 1984
EM-silver: 1987, 1995
VM-brons: 1991
SM-guld: 1979, 1981, 1984, 1989 (alla med Jitex)
Svenska cupen-guld: 1981, 1984 (Jitex), 1994, 1995 (Hammarby)
Och allt började i västgötska byn Marbäck.
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar