Svensken erbjuds 100 miljoner per år
Sverige är på väg att få en megaastjärna i amerikansk sjärnbasket
25-årige Pelle Larsson når allt högre status i NBA ch nu upppges att han från att tjäna 57miljoner årligen kan höja sin ersättning avsevärt. Han kan få en årslön på upp till 214 miljoner. Pelles nuvarande treårskontrakt gäller 2024 och 2027, men klubben vill göra allt för för att säkra en fortsätting. enligt Miami Herald.
Men jusdt nu har Pelle annat i tankarna. Hans lag förlorade senaste matchen mot Charlotte, vilket innebär att klubben är utslagen.
Pelle Larsson var för övrigt inblandad i en mycket omdiskuterad situation när han var synnerligen tuff mot Heats bäste spelare Bam Adebayo som skadades.
– Han skulle varit utvisad och utslängd från matchen, hävdade Miamis tränare Erik Spoelstra.
Matchen var mycket tuff och jämn. Vid slutsignalen stod det 114–114,
Pelle Larsson är en prioriterad spelare i sitt Miami och spelade nära 22 minuter i matchen, och stod för 6 poäng.
Oavsett hur långt klubben når blir det en förväntansfull sommar hemma i Sverige då diskussioner om ett nytt kontrakt ska ske.
En fyraårig förlängning av kontraktet värt totalt upp till 855 miljoner kronor, ryktas det om. Det nuvarande treårskontrakt som gäller 2024- 27 är värt 57 miljoner kronor årligen. Nu är klubben på väg att erbjuda erbjuda en årslön på upp till 214 miljoner, enligt Miami Herald.
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den extrema värmen får oss att pusta och längta efter lite kyla kyla. Då anordnas en skidtävlling i Idre, vilket har blivit en tradition under den s k industrsemestern.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår





















Skriv kommentar