Cocktail och frukost vid hästhagen
H&M och SEB var de stora sponsorerna som bidrog till drygt 6 miljoner i sponsringsbudget.
Medan SEB bl a välkomnade ett tusen personer på cocktailparty i samband med egna Grand Prix har H&M namngett det stora derbyt. Men framför allt syntes H&M med alla affischer med Malin Baryard.
Falsterbo Horseshow har vuxit de senaste åren. Jämfört med 1999 var fjolårets budget om 12,9 miljoner kronor en fördubbling. Biljetter och sponsorer står för intäkterna, varav hälften kommer från partners. I år räknar arrangörerna med ytterligare plus.
Inte nog med alla ridhus som har byggts överallt i landet, jakten på hästgårdar i Sverige är ett annat uttryck för ett oerhört stort intresse.
Många företag har en stor ch köpstark kundgrupp i hästfolket med familjemedlemmar i alla åldrar.
Mäklarna har gjort goda affärer när kapitalstarka pappor och mammor vill skaffa gårdar med stall där främst dottern kan ha sin egen häst. Priserna på gårdar har stigit med 30 procent under de senaste åren.
Vid Falsterbo Horseshow hade mäklaren Ulla Wrede satsat stort och bjudit in 130 personer på lördagsfrukost på dressyrläktaren under sin egen Wrede Cup. Allt för att söka nya köpare, men också nya objekt eftersom efterfrågan är större än tillgången på gårdar.
Totalt runt tävlingsbanorna fanns 175 utställare av en mängd varor och intressen som tilltalar hästfolket.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















