IMG tvingades backa
Det blev inga affärer med vare sig Malmö FF eller IFK Göteborg. Från ursprungliga mål om 300 miljoner i intäkter för IFK Göteborg och 600 miljoner för Malmö FF återstår ett rivet avtal för IMG.
Inom några månader tvingas IMG tillsammans med klubbarna att tillkännage att det inte blir något samarbete.
IFK och IMG nådde sin överenskommelse så sent som i oktober. Arbetet startade omgående med sikte på denna säsong och med en avsiktsförklaring om en fortsättning. IMG tog ansvar för klubbens marknadsföring. Samma modell gällde i MFF och gemensamt för båda klubbarna var att nya arenor skulle gynna affärsverksamheten.
Men klubbarnas företrädare har deklarerat att det tilltänkta affärssamarbetet inte gav något och det har också framkommit att själv arbetet över huvudtaget inte fungerade. Två olika världar möttes och umgänget blev konstlat för att till slut upphöra.
Ursprungligen har det talats om att svensk fotboll kan tjäna så mycket mera pengar. Det var vad IMG framhöll när kontakterna togs med föreningarna. Uppenbarligen var den prognosen överskattad.
Martin Englund, vd för IMG i Skandinavien, gör ett försök att förklara,
- Vi vet vad vi sysslar med. Vi har varit i den här branschen längre än någon annan och är världsledande. Det är klart att det lär väl återspegla vårt agerande i vissa fall. Jag tycker nog man kan säga att vi är en rättvis och kanske i vissa lägen krävande affärspartner.
Englund snuddar vid förklaringar som supporterbråk vid matcher, försenade arenaprojekt och nya arbetsformer där det är svårt att veta vilka förväntningar som ska gälla.
- Men fotbollen har en extremt stark ställning. I jämförelse med våra grannländer så har Sverige en positiv utveckling framför sig, säger Martin Englund till TT.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















