SAS satsar 55 miljoner på Masters

I dag avslöjas att SAS blir huvudsponsor och satsar 55 miljoner kronor för att SAS Masters ska bli en av de främsta golftävlingarna. Samtidigt står det klart att sponsorbeloppet är ett av de största någonsin inom svensk idrott.
Scandinavian Masters förvandlas till SAS Masters, enligt en femårig uppgörelse mellan parterna. Flygbolaget blir titelsponsor med målet att de främsta spelarna ska komma till Sverige.

 

- Det här är det största sponsringsavtalet i nordisk golfs historia, säger en mycket nöjd Fredrik Nilsmark, vd för Scandinavian Masters.

Han är mannen som har lyckats ro hem kontraktet efter mycket bearbetning av SAS och de främsta beslutsfattarna.

 

Flygresenär - och golfare 

- Vi får stor internationell uppmärksamhet. Målet för oss är ju att få fler flygpassagerare och möjlighet att profilera våra europeiska golfdestinationer, säger Erik Knudsen, sponsorchef på SAS Group, enligt sajten golf.se.

- Våra kunder är väldigt intresserade av golf, och genom Scandinavian Masters når vi stor del av vår målgrupp. Det är ett stort värde för oss att vara titelsponsor till Europas mest spektakulära golfevent,

För 55 miljoner får SAS en framträdande exponering i all kommunikation. Att komma över tävlingstiteln blev avgörande i diskussionerna. Dessutom äger SAS den svenska touren som Masters ordnar.

SAS har också uttalat ett bestämt mål:

- Vi vill se ett starkare startfält, men det kommer det förmodligen att bli 2008. Scandinavian Masters blir en viktig tävling eftersom det är Ryder Cup en månad senare, och det gäller för spelarna att ta sig in i laget, säger Erik Knudsen.

Volvo har en stark tradition som golfsponsor. Från 1995 till och med 2002 hette tävlingen just Volvo Scandinavian Masters. Bolaget var också huvudsponsorer för LET-tävlingen Scandinavian TPC hosted by Annika. Med både SAS och Skandia hoppade av efter tre år.

 

Mera rock´nroll 

Fredrik Nilsmark fortsätter på den inslagna linjen att det ska hända mera vid och runt en golftävling. Han fick gehör från både åskådare och media vid senaste tävlingen på Arlandastad och nu växer förutsättningarna avsevärt inför den kommande tävlingen på samma bana.

- Vi tycker att det ska vara lite rock'n roll och cirkus kring en golftävling, men det ska göras seriöst. Det var ett fantastiskt bra event, men vissa saker var mindre bra, som uppmärksamheten kring John Daly och hans alkoholbruk, säger Knudsen.

En ny titelsponsor och nya miljoner innebär att det yttersta målet blir mera realistiskt, det att locka Tiger Woods.


 

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.