Miljonären har fått nog
Hammarby Speedway hotas av nedläggning om inte styrelsen kan göra något radikalt. Hans Nelén, räddaren i nöden, bidrar inte med mera pengar. Han har slantat in drygt sex miljoner samtidigt som han har finansierat Hammarbys handboll med ännu större belopp.
Kräver inte miljonerna tillbaka
Men nu får det vara nog, har Hans Nelén meddelat styrelsen och därmed är det högst tveksamt om Hammarbys speedway kan överleva. Framgångarna till trots har inte intäkterna tillnärmelsevis nått de nivåer som budgeten har krävt.
- De kan inte bara vänta på att jag ska betala när det fattas pengar. Jag stoppar inte in mer pengarna nu, säger Nelén till Dagens Nyheter.
- Miljonerna står som lån till föreningen, men jag kommer inte att kräva några pengar tillbaka, säger Nelén.
Tre miljoner back
Han blev tillfrågad om att bli finansiär när verksamheten var nära konkurs under första säsongen i elitserien. Det är fem år sedan.
- De frågade mig och jag accepterade.
Sedan dess har han på nära håll tvingats se en bedrövlig kassarapport gång på gång.
- Vi omsatte drygt fem miljoner i år, och gick tre miljoner back, vilket jag täckte upp. Det finns alltså en del att göra på intäktssidan, men det får ske utan min medverkan, säger Hans Nelén.
Han vill redan nu meddela klubben sitt beslut för att det ändå ska finnas en chans att om möjligt göra en rekonstruktion av arbetet.
- Styrelsen måste göra något radikalt, för egentligen finns större möjligheter att hitta sponsorer för speedwayen än för handbollen, det måste man utnyttja. Jag är inte beredd att täcka underskott längre, menar i Nelén i DN.
Kompis med Daniel Westling
Däremot kvarstår han som ordförande inom Hammarbys handboll, en sport han brinner för sedan ungdomsåren med Guif i Eskilstuna.
– Jag älskar både handboll och Hammarby. Jag är från Eskilstuna och har gått på handboll sedan jag kunde gå och jag är hammarbyare in i själen sedan jag flyttade till Stockholm för 30 år sen. Det är en enorm tillfredsställelse att se ett Hammarbylag i handboll spela och vinna.
58-åringen har gjort karriär sedan han kom till Stockholm. Nelén slutade som gymnasielärare på 1980-talet och blev framgångsrik som ekonomisk rådgivare i sitt företag, Global Assurance.
Han är också stor traventusiast och äger ett flertal travhästar. Hans Nelén är dessutom styrelseledamot i Master Training, där en viss Daniel Westling är vd och störste ägare.Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















