Miljonsponsor räddar Redbergslid

Redbergslid IK har undanröjt konkurshotet. På onsdagseftermiddagen presenterade klubben nyheten att tack vare investerare och miljonavtal med företaget Cebon Group AB i Göteborg ska nu alla skulder regleras.

- Vi har lyckats få ihop den summa som krävs för att betala förfallna skatter och avgifter. Dessa investerare är vi givetvis mycket tacksamma för, samtidigt som vi kan meddela att det finns några andelar kvar i bolaget och framtida pengar från nya investerare kommer nu att gå direkt till den handbollsrelaterade verksamheten, ifall någon tvekat om att vara med bara för att man inte ville betala ”gamla skulder”, menar ordföranden Hans Potila-Strömsnes.

Att den akuta likviditetskrisen är undanröjd när förfallna skulder till skattemyndigheten nu kan avstyras innebär också att ett första steg mot en elitlicens för säsongen 2009/2010. Då krävs också att föreningen inte har skulder till Svenska Handbollförbundet och/eller Göteborgs Handbollförbund och även här ska allt klaras ut, enligt Hans Potila-Strömsnes.

- Liganämnden har också krav på ett positivt resultat innevarande år och en hållbar strategi inför framtiden. Båda dessa krav kommer vi inom RIK att uppfylla.

Cebon Group som är ett Göteborgsföretag med verksamhet i sex europeiska länder har under åren stöttat en rad olika idrottsklubbar i Göteborgsområdet.

- Valet att inleda samarbete med RIK kändes självklart. Vi väljer i år att stötta en klubb med stora behov såväl som stor potential och stärker samtidigt lokalprägeln av våra aktiviteter, säger Stefan Rundéus, VD.
 

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet  vara bara timmar bort från enupplösning. II sista stund löste det sig. Telia och Viaplay är överens. Det innebär att 1,2 miljoner abonnenter i Sverige kan ta del av Viaplays utbud

en omfattande och hotandetv-konflikt avvärjdes. Viaplay Group och Telia är eniga och har tecknat ett nytt, långsiktigt distributionsavtal.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen