Skidlandslaget valde spår på racingbanan

Förmågan att utnyttja ett sponsorskap skiftar bland företag. Volkswagen är sedan 2008 samarbetspartner till det svenska längdskidlandslaget och vad är då naturligare än att låta atleterna lära känna bilarna.

På tisdagen bytte längdskidlandslaget snö mot asfalt. På klassiska motorarenan Mantorp Park fick de chansen att testköra snabba Volkswagen-bilar under instruktion av kunniga racingförare.

- Oerhört roligt och lärorikt, sade VM-medaljören Anders Södergren, som var en av landslagsåkarna på banan.

Ett femtontal aktiva - bland annat Anders Södergren, Emil Jönsson och Anna Haag - och ledare från längskidlandslaget hade tagit sig till Mantorp Park, utanför Mjölby.

Där väntade flera motorstarka Volkswagen-bilar som till exempel Passat R36, Scirocco GT och Golf GTI. Dessutom några fullblods-racingbilar, bland annat en 420 hk stark Beetle och en 333 hk Golf som tävlat i 24-timmars på Nürburgring.

Efter teoripass och undanmanöverprov var det dags att lära sig spårval på banan. Instruktörer var bland annat Jimmy Johansson - som till vardags tävlar i Porsche Carrera Cup i Tyskland och nu senast vann sin klass i 24-timmars på Nürburgring i en Volkswagen Scirocco - och Sandra Oscarsson, som kör Polo Cup i Tyskland.

- Jag har ett mycket stort bilintresse och är kompis med Patrik Sandell som tävlar i rally-VM. Sedan har jag fuskat lite i folkrace. Att köra på bana var en fantastisk upplevelse, särskilt i Sciroccon och Golf GTI:n, sa Anders Södergren.

- Skulle lätt kunna tänka mig motorsport som en framtida karriär. De här farterna kommer man aldrig upp i när man åker skidor, konstaterade Robin Bryntesson, som bland annat har JVM-guld på sin meritlista.

Motorintresset hos flera av skidåkarna visade sig vara stort - och de var inte heller helt oävna bakom ratte: ”De var mycket duktiga. De lyssnade och tog till sig av mina råd”, sa Jimmy Johansson.

 

 

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Svensk ishockeys reformivrare möts av ringa förståelse inför lördagens årsmöte med förbundet.

  Stockholm, landets största distrikt, har tillsammans med Uppland och Gotlands-distriktet samt elitklubbarna Djurgården, AIK, Almtuna och SDE Hockey (damer), lämnat in fyra motioner med krav om nytänkande inom svensk ishockey.

Av handlingar till årsmötet framgår att förbundets styrelse yrkar på avslag av samtliga motioner.  Styrelsen sade bland annat nej till att två lag ska flyttas upp och ned mellan  SHL/HA och HA/HE och en gemensam ligaorganisation för SHL och HA.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.