Liverpools tröjor värda 900 miljoner
Liverpool klarade det som vi tidigare skrivit om var klubbens målsättning - att hitta ett nytt avtal för tröjreklam värt lika mycket som Manchester Uniteds avtal. Nu har klubben lyckats med banken Standard Chartered som betalar hiskeliga 80 miljoner pund (909 miljoner kronor) för reklamen de närmaste fyra åren.
Avtalet är det största sponsorkontraktet i Liverpools historia och matchas när det gäller tröjreklam i världen endast av United (Aon).Efter 17 år försvinner alltså Carlsberg från bröstet på Steven Gerrard&Co när den här säsongen är slut.
"Svennis" gör också bra tröjkontrakt. Hans Notts County som ska marschera uppåt i seriesystemet, har skrivit kontrakt med Octavian Security i säkerhetsfrågor och då har företaget också blivit tröjsponsor. Kan ju behövas för att betala Sol Campvbells miljonlön i veckan i division fyra-klubben.
West Ham, londonklubben med finansiella problem, har hittat en samarbetspartner i italienska Macron som ska tillverka prylarna som det sedan ska stå Sbobet på fram till 2013. Värdet beräknas till 18 miljoner dollar över tre år.
Det var ett förskott från Spobet som gjorde att West ham kunde värva italienaren Alessandro Diamanti.
Det är många fotbollsklubbar i Europa som nu i finanskrisens fotspår har problem vilka till viss del lösts av spelbolagen som satsar hårt just på tröjreklam. (SportsPro)
Mest lästa just nu
En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.
Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.
Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Samtidigt har medlemsantalet vid vecka 25 passerat 530 000, vilket är den högsta noteringen för den tidpunkten sedan 2021. Till och med den sista maj hade 255 000 personer spelat minst en rond, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som har sammanställts av Tvmatchen.nu.de bredd- och elitnivå framöver, säger Leopold Neurath.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.