Miljonsponsor ska lyfta Boltic

Räkna inte bort bandyns gamla mästarklubb, Boltic från Karlstad. Nu avslöjas att klubben har skrivit ett rekordstort sponsoravtal. Ett av de största inom bandyn. Företaget Abstergo Capital Group AB och klubben har enats om ett avtal värt flera miljoner kronor.

Abstergo Capital Group AB, med huvudkontor i Stockholm, gör entré inom idrotten. Företaget har bedömt marknadsmöjligheterna med just Boltic och här funnit en idealisk modell.

Abstergo jobbar med företagsrekonstruktioner och sponsormodellen är uppbyggd enligt två faser. Först ska Boltics ekonomi saneras och sedan ska ett nytt storlag byggas enligt en proffsig arbetsplan.

- Vi kommer inom ett par veckor kalla till presskonferens för att där berätta mer detaljerat hur vårt samarbetsavtal med Boltic är utformat och hur vi ser på framtiden för klubben och med vårt engagemang , säger Johan Nyrén, vd i företaget, till tidningen NWT.

Boltic har i flera år varit tyngt av en ansträngd ekonomi och periodvis har inte heller en konkurs uteslutits. Men rekonstruktionen pågår sedan något år tillbaka och får nu ordentlig fart. En skuld om totalt 5 miljoner ska rensas bort.

Abstergo Capital Group AB har redan inlett saneringen av klubbens ekonomi och det ska även ge nya intäkter. Samarbetsavtalet skrevs den 28 augusti och företaget har sedan dess kontaktat klubbens samtliga leverantörer och andra som inte har fått betalt. Här finns ett av huvudskälen till sponsringen, företaget ser möjligheter till nya, egna kunder.

Bandyvän (inte verifierad)

tors, 2009-09-10 15:06

1. Inga nya pengar

Nja, Sponsring är väl inte detta. Abstergo kan inte själva bidra med några medel (som ekonomisite borde ni kolla firman i sömmarna) - detta handlar om skuldsanering / företags(klubb)rekonstruktion. Alltså inga nya pengar till klubben utan mindre skulder...

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA kan vara  nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På måndagsförmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige redo att för det första träningspasset väl påplats, och det skedde i välande temperatur. Norrmännen  fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av ett kraftigt regn

Tll saken hör att de de borpå skitftande platser. Den norskatruppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen