Rekordsponsring lyfter Masters

Bank- och finanskoncernen Nordea satsar 2 miljoner euro per år enligt ett tre-årsavtal och blir titelsponsor för Masters, den svenska Europatour-tävlingen i golf för herrar. Med närmare 64 miljoner kronor finns det kapital att locka Tiger Woods. Samtidigt avslöjas att Björn Örås nu tar över ägandeskapet för Masters.

Avtalet löper på tre år och är värt drygt 2 miljoner euro per år, vilket gör kontraktet till det största inom svensk golfsport och ett av de största inom svensk idrott.

­- Det här ger oss den kickstart vi behöver för att nå vår vision att bli Europas största tävling efter British Open. Det är oerhört glädjande att tävlingen har så stor dragningskraft, säger Fredrik Nilsmark, vd för Scandinavian Masters AB, som driver Nordea Scandinavian Masters.

Visionen om 50 sponsormiljoner

Visionen hos de ansvariga, golfförbundet och Bro Hofs ägare Björn Öros, är att Masters ska bli mångdubbelt större. Finansieringen blir avgörande.

- Nu får vi muskler. Årets 10 miljoner i prissumma ska bli 20 nästa år och 50 om fem år. Det innebär att vi attraherar spelare, åskådare och media, betonar Björn Örås.

Avtalet offentliggörs bara några dagar efter nyheten om att SAS backar som titelsponsor i Masters. Flygbolaget tar klivet ned och blir en huvudsponsor 2010 och lämnar sedan golfen. Det är bara två år sedan som "det största sponsoravtalet i nordisk golfs historia" lanserades. SAS skulle gå in som ny titelsponsor med en insats om 55 miljoner kronor över fem år.

Nu gäller nya och bättre förutsättningar, vilket är anmärkningsvärt i dessa tider.

Inte nog med Nordeas entré, Björn Örås avslöjar att ett färdigt avtal för ägandet för Masters väntar för underskrift. I dag gäller en avsiktsförklaring där Örås ska bli majoritetsägare. Både han och golfförbundet bekräftar att en uppgörelse sker endera dag.

- Ingenting hindrar att vi tar det sista steget till ett övertagande. 

- Det här blir bra. Vi är ett idrottsförbund och ska inte skriva affärsavtal, infogar Christer Bergfors, Svenska Golfförbundets ordförande.

Fredrik Lindgren från Europatouren understryker att Nordea Scandinavian Masters blir konkurrenskraftig i Europa.

- Men notera att Masters i år fanns på 46:e plats bland 50 tävlingar vad det gäller prispengar, säger Örås.

Värdefull exponering

Nordea träder in på scenen och tar greppet om både Masters och den nordiska touren.

- Det här innebär en värdefull exponering för Nordea. Vi är glada att kunna bidra till en tävling som kan öka den internationella uppmärksamheten på Sverige och Norden. Med en bra bana, ett stabilt samarbete och ambitiösa ägare har Nordea Scandinavian Masters all möjlighet att bli ännu attraktivare. Nordea Tour kommer också att ge många unga spelare möjlighet att sätta nya mål och utvecklas, säger Christian Clausen, koncernchef i Nordea.

- Som den ledande nordiska banken är vi också glada över att kunna bidra till att knyta band mellan människor och företag i olika länder och städer i Norden, fortsätter Christian Clausen.

Tiger Woods blir aktuell

Säkerligen har också Tiger Woods namn diskuterats under sponsoravtalets skapande. Hans medverkan hänger mycket på så kallade startpengar. Han spelar inte utan en första ersättning som uppges ligga runt 20 miljoner kronor.

- Visst ska han uppvaktas. Han som har halvsvenska barn och allt, påpekar Fredrik Nilsmark, väl medveten om att världsettan också äger en stor våning bara några kvarter bort från det hotell där presskonferensen hölls.

- Men vi har konkurrens av alla promotors i hela världen, betonade Nilsmark som vet att Tiger Woods förvisso är dyr, men att hans appearance fees går till en charity, dvs en stiftelse varifrån Tiger stödjer välgörande projekt. Likväl ska 20 miljoner fram.

Thomas Ejderhov

Emil (inte verifierad)

tors, 2009-10-22 12:21

1. Tiger Woods

Kostar 3 miljoner dollar, inte mindre och det spelar ingen roll att han har svensk fru - inte så länge som han är aktiv i alla fall.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.