Woods första sponsor på två år

Själv golfspelet vill inte stämma för Tiger Woods. Men i övrigt kanske tillvaron ändå är på väg att ta form igen efter all turbulens. Nu har han skrivit det första nya sponsorkontraktet på två år.

Han är världens mest förmögne idrottsman och den som drar in mest sponsorpengar av alla. Men sponsorerna har försvunnit en efter en under de senaste 24 månaderna.

Skandalen växte

En novembernatt 2009 formligen exploderade Tiger Woods liv med avslöjandet om ett brokigt privatliv och sedermera skilsmässan från Elin. Skandalen bara växte i proportion med älskarinnor som trädde fram runt om i USA.

Tiger Woods tappade greppet om inte bara golfklubben utan även sitt liv. Vinstmaskinen upphörde att fungera och sponsorerna flydde. AT&T, Accenture, Gatorade och Gillette valde att avsluta kontrakten.

Uppgifter gjorde gällande att han förlorade 25 miljoner dollar. Men några sponsorer har troget stannat kvar, som Nike.

Klockföretagen växlar

Lagom inför PGA-mästerskapen i augusti valde klocktillverkaren klockföretaget Tag Heuer att i ett pressmeddelande meddelade att samarbetet med Woods var över.

Men från ett klockföretag till ett annat klockföretag. Nu kliver Rolex in till mångas överraskning. Rolex som var Woods partner fram till 2002 när just Tag Heur övertygade Woods.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet  noterade  55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.

Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar.  Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord.  iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen