Sponsoravtal för 200 miljoner säkrade

Svenska Spel har skrivit sponsoravtal för 200 miljoner kronor. Det gäller de fem stora lagsporter som dominerar spelkupongerna och dessutom blir spelbolaget en del av Friends Arena. ”Nu har vi säkrat ett bra utbud”, säger Johan Lindvall, varumärkeschef på Svenska Spel.
Svenska Spels Johan Lindvall och handbollsförbundets Christer Thelin är överens om ett nytt sponsoravtal - värt 27 miljoner kronor.


Svenska Spel blir ny officiell partner till Friends Arena.

"Vi vill vara med"

- Här kommer många fantastiska idrottsögonblick att utspelas och självklart vill vi vara med när idrottshistoria skrivs, säger Johan Lindvall.

Det har funnit ett liknande avtal med Råsunda, men den nya överenskommelsen innehåller så mycket mera, mest beroende på att Nationalarenan erbjuder större möjligheter.

- Vi kan ha spelbutiker och spelterminaler på arenan och teknologin är ju ypperlig vilket innebär att alla åskådare kan få trådlös uppkoppling via mobilen med allt vad det innebär för oss och spel.

Fem lagsporter

Avtalet sträcker sig fram till den sista december 2013 och gör Svenska Spel till officiell partner till Friends Arena som tidigare har skrivit motsvarande avtal med Samsung, Carlsberg och G4S.

Fotboll, ishockey, handboll, innebandy och bandy är Svenska Spels stora sporter.

I december 2008 tecknade svensk fotboll och Svenska Spel ett nytt femårigt samarbetsavtal värt 119 miljoner kronor per år.

Spelbolaget såg då till att säkra positionen som fotbollens huvudsponsor fram till och med 2013.
Samarbetsavtalet omfattar tre olika avtalsdelar. Svenska Fotbollförbundet (SvFF), Föreningen Svensk Elitfotboll (SEF) och har förhandlat var och en med Svenska Spel.

Ska utveckla avtalet

Bandyn har säkrat en förlängning med Svenska Spel. Förbundet och Svenska Bandyförbundet är partners om än bara i en ny ettårig överenskommelse.

- Vi gjorde så för att få arbetsro, men vår önskan är att utveckla samarbetsformerna. Med alla tekniska möjligheter som finns i dag kan vi hitta på så mycket mera,  säger Johan Lindvall.

Det nuvarande avtalet ger svensk bandy cirka 4 miljoner kronor per år och omfattar A-landslagen för herrar och damer samt alla föreningar i elitserien. Därtill kommer exklusiva rättigheter för Svenska Cupen och SM-finalerna.

Sändningar på webben?

För Svenska Innebandyförbundet med Elitserien och Svenska Superligan (SSL) gäller samma villkor som för bandyn. En förlängning så länge och där parterna ska träffas igen.

- Vi vill se hur kreativa vi kan vara. Om vi kan sända på webben och kanske göra annat. Vi hittar säkert formerna, säger Johan Lindvall.

27 miljoner till handbollen

Sedan 1996 har Svenska Spel varit huvudsponsor till svensk handboll och nu är det klart med fortsatt samarbetet i tre år.

- Vi är glada över de otroliga framgångar som sporten haft den senaste tiden. Vi brinner också extra mycket för talangutveckling i svensk idrott och är därför glada över att nu även kunna stötta handbollen i det arbetet, säger Johan Lindvall.

Det treåriga avtalet ger svensk handboll drygt 27 miljoner kronor som fördelas på Svenska Handbollförbundet och Svensk Elithandboll (damer och herrar).

Thomas Ejderhov

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu  fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de  Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme  

_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen