Sponsoravtal för 200 miljoner säkrade
Svenska Spel blir ny officiell partner till Friends Arena.
"Vi vill vara med"
- Här kommer många fantastiska idrottsögonblick att utspelas och självklart vill vi vara med när idrottshistoria skrivs, säger Johan Lindvall.
Det har funnit ett liknande avtal med Råsunda, men den nya överenskommelsen innehåller så mycket mera, mest beroende på att Nationalarenan erbjuder större möjligheter.
- Vi kan ha spelbutiker och spelterminaler på arenan och teknologin är ju ypperlig vilket innebär att alla åskådare kan få trådlös uppkoppling via mobilen med allt vad det innebär för oss och spel.
Fem lagsporter
Avtalet sträcker sig fram till den sista december 2013 och gör Svenska Spel till officiell partner till Friends Arena som tidigare har skrivit motsvarande avtal med Samsung, Carlsberg och G4S.
Fotboll, ishockey, handboll, innebandy och bandy är Svenska Spels stora sporter.
I december 2008 tecknade svensk fotboll och Svenska Spel ett nytt femårigt samarbetsavtal värt 119 miljoner kronor per år.
Spelbolaget såg då till att säkra positionen som fotbollens huvudsponsor fram till och med 2013.
Samarbetsavtalet omfattar tre olika avtalsdelar. Svenska Fotbollförbundet (SvFF), Föreningen Svensk Elitfotboll (SEF) och har förhandlat var och en med Svenska Spel.
Ska utveckla avtalet
Bandyn har säkrat en förlängning med Svenska Spel. Förbundet och Svenska Bandyförbundet är partners om än bara i en ny ettårig överenskommelse.
- Vi gjorde så för att få arbetsro, men vår önskan är att utveckla samarbetsformerna. Med alla tekniska möjligheter som finns i dag kan vi hitta på så mycket mera, säger Johan Lindvall.
Det nuvarande avtalet ger svensk bandy cirka 4 miljoner kronor per år och omfattar A-landslagen för herrar och damer samt alla föreningar i elitserien. Därtill kommer exklusiva rättigheter för Svenska Cupen och SM-finalerna.
Sändningar på webben?
För Svenska Innebandyförbundet med Elitserien och Svenska Superligan (SSL) gäller samma villkor som för bandyn. En förlängning så länge och där parterna ska träffas igen.
- Vi vill se hur kreativa vi kan vara. Om vi kan sända på webben och kanske göra annat. Vi hittar säkert formerna, säger Johan Lindvall.
27 miljoner till handbollen
Sedan 1996 har Svenska Spel varit huvudsponsor till svensk handboll och nu är det klart med fortsatt samarbetet i tre år.
- Vi är glada över de otroliga framgångar som sporten haft den senaste tiden. Vi brinner också extra mycket för talangutveckling i svensk idrott och är därför glada över att nu även kunna stötta handbollen i det arbetet, säger Johan Lindvall.
Det treåriga avtalet ger svensk handboll drygt 27 miljoner kronor som fördelas på Svenska Handbollförbundet och Svensk Elithandboll (damer och herrar).
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















