Extra miljoner satsas för Europa

Mitt i flera svenska klubbars försök att lyckas internationellt skapas en Europafotbollsfond med 3 miljoner kronor. Pengar som ska vara en morot för lagen.
AIK och Nabil Bahoui kämpar för att komma vidare i Europaligan. Foto: Bertil Ericson, TT

 

Svenska Spel satsar 3 miljoner kr extra på att få svenska lag att lyckas bättre i Europa. Pengarna avsätts som en del av avtalet med SEF, Föreningen Svensk Elitfotboll, och tillförs en Europafotbollsfond som administreras av SEF.

Fördelas på klubbarna

Pengarna går till de tre högst placerade lagen i 2013 och 2014 års Allsvenska, och fördelas 2014 och 2015 enligt följande:

- 2 milj kr går till SM-guldvinnaren.

- 500 000 kr går till tvåan och trean.

Hur motiverar då Svenska Spel de här extramiljonerna?

- Europafotbollsfonden är en av byggstenarna i hela vår satsning i vårt samarbete med svensk fotboll, förklarar Svenska Spels sponsorchef Håkan Solberg.

Försöket med fonden kommer att utvärderas efter 2015.

En hjälp på vägen

Pengarna ska hjälpa klubbarna att kvalificera sig till gruppspel i Champions League respektive Europa League. Om något, eller några, av de aktuella lagen lyckas med detta ska den aktuella klubben, eller klubbarna, betala tillbaka pengarna de erhållit till fonden. Detta för att utöka fondens kapital för kommande år.

Det utökade kapitalet kommer då att fördelas på nästkommande års tre lag, utöver den ovan angivna summan, enligt modellen två tredjedelar till SM-guldvinnaren och lika delar av det som blir kvar till tvåan och trean.

Mats Enquist, generalsekreterare för Svensk Elitfotboll säger:

- Det är ingen tvekan om att deltagande i Europaspelet är en vattendelare för de ligor och klubbar som får del av de pengar som finns där – och de som inte får del av dem. I vårt arbete att bygga ”Nordens bästa liga” är det strategiskt viktigt för oss att åter komma ut i Europa med lagen i den svenska elitfotbollen. 

Målet är givetvis i första hand att kunna kvalificera sig till gruppspel i Champions League - något som skulle lyfta inte bara den klubb som lycka utan hela den svenska fotbollen.

MFF kunde ta eget plan

Malmö FF fick såsom vinnare av Allsvenskan 2013 alltså 2 miljoner kr extra att använda i klubbens försök att kvala in till Champions Leagues gruppspel. Daniel Andersson, sportchef i MFF, säger dagen efter att laget passerat andra kvalomgången via vinst borta mot lettiska Ventspils, 1-0 (0-0 hemma):

- Pengarna är mycket välkomna! Dels har de bidragit till att vi kunnat värva nya spelare, dels chartra ett plan för att åka till Lettland och bortamatchen mot Ventspils. Det har varit ett tajt matchande i både Allsvenskan och kvalet till Champions League, och ett chartrat plan har underlättat resandet.

Daniel Andersson är medveten om att MFF får betala tillbaka pengarna om klubben når gruppspelet.

- Det gör vi med glädje, för då kommer det nya pengar från Uefa.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu  fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de  Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme  

_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen