SHL:s utmanande sponsoravtal

Det hann gå en dag av seriespelet i SHL utan huvudsponsor. Men på torsdagen kom avslöjandet - ATG ersätter Svenska Spel som den mest framträdande partnern. En fräck uppgörelse!
Vid torsdagskvällen resterande matcher i SHL:s premiäromgång vann Frölunda med 2-1 mot Rögle. Spencer Abbot gjorde 1-0 för hemmalaget och gratuleras av Andreas Johnson. Foto Björn Larsson Rosvall, TT

 

 

SHL byter alltså spelbolag och det väcker reaktion och många höjer ögonbrynen lite grann:

Dels därför att ledningen i SHL ändå lyckades ersätta sin förra huvudsponsor. Många ifrågasatte beteendet när 2 miljoner årligen från Svenska Spel försvann.

Dels turerna bakom uppgörelsen. Frågan är om det här var på gång redan i juli när diskussionerna med Svenska Spel upphörde eller om ATG kom in  i bilden först då.

Dels skiftet i i sig, från den ena till den andra ledande aktören i den svenska spelbranschen.

"Som ett slagskott i krysset"

- Tyvärr ligger vi och SHL alldeles för långt ifrån varandra i värderingen av sponsorrättigheterna och vi väljer därför att avsluta samarbetet, meddelade Lennart Käll, VD för Svenska Spel i juli. Då hade parterna diskuterat i ett år... 

Den 30 juni löpte det gamla avtalet ut och ett 20-årigt samarbete upphörde.

Desto gladare i dag är Sten Andersen marknadschef på ATG:

- Ett slagskott i krysset för både travsporten och ATG. Det här samarbetet förenar två av Sveriges största folksporter och det finns redan flera naturliga beröringspunkter mellan hockey och trav.

Har mycket gemensamt

ATG och svensk ishockey har också en tradition. Under 20 år (1981-2001) fanns ett nära samarbete, såväl på landslagsnivå som med Elitserien (nuvarande SHL). Nu återupptas det samarbetet.

- Vi har många gemensamma möjligheter och utmaningar. Vi vill båda skapa en engagerande upplevelse och mötesplats för sport och spel, säger Sten Andersson. 

- På varje ort där det finns ett SHL-lag så finns en närliggande travbana. I Karlstad till exempel har travbanan och hockeyn redan skapat lyckosamma gemensamma event. Denna typ av samarbete ska vi nu fördjupa.

Det nya samarbetsavtalet innebär bland annat att ATG kan synas och ha marknadsaktiviteter på samtliga SHL-arenor. 

- Det finns få sporter som har så starka kopplingar som hockeyn och travsporten. Listan kan göras lång över hockeyprofiler som är involverade i travsporten och spel på hästar, säger Jörgen Lindgren, vd SHL.        

Avtalet sträcker sig över tre år med option på förlängning.

+

Och apropå ATG - bolaget skänker 1 miljon kronor till FN:s flyktingorgan UNHCR. Med förhoppning att dubbla gåvan startar också ATG en insamling bland sina anställda, kunder och övriga aktörer inom hästsporten. "Ett fantastiskt bra initiativ", säger toppkusken Erik Adielsson.

Thomas Ejderhov

Först Nybro Vikings – och nu anrika Södertälje Sport med sju guld i mästarskölden. Det ekonomiska klimatet i Hockeyallsvenskan, HA, är allt bistrare. I Nybro samlade supporter och privata givare in fem miljoner på 12 dagar och jagade i väg konkursspöket.
På söndagskvällen vann Södertälje, 6-2, mot AIK på ett utsålt Johanneshov, 8 094 åskådare.  Då hade SSK:s klubbdirektör, Josef Boumedienne, på lördagen berättat för Länstidningen om ett omedelbart konkurshot. Ja i mailkonversation med kommunledningen vittnat om en mycket ansträngd situation och att han var högst osäker om likvida medel fanns för december-lönen till A-truppens spelare.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Nyår är förenat med löften. Som att börja motionera – mera! Det utmanar åtskilliga. Nu finns det statistik på det.

 En svsnsk klassier presenterar nu deltagarsiffrorna för 2025. Inte mindre än 4 600 deltagare, varav nästan hälften kvinnor, klarade en Klassiker, d v s startade och fullföljde Vasaloppet, Lidingöloppet, Vätternrundan och/eller Vansbrosimnngen. Det är det högsta antalet genomförda Klassiker sedan 2018

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen