Zlatans ego passade Volvo
Det är fråga om att hitta något utlösande. Vad är det för varumärkesassociationer som gör Zlatan intressant för marknadsförarna?
Brand Discovery är ett undersökningsföretag som hjälper företag med insikter och uppföljning av varumärken och sponsorobjekt. Nu gällde uppdraget att mäta varumärket Zlatan Ibrahimovic.
Hur gynnas företagen?
Zlatan är rubrikernas man som väcker uppståndelse med det han säger och gör. Han är dessutom en fantastisk fotbollsspelare.
Men vad får ett företag för värden av att förknippas med Zlatan - utöver kopplingar till fotboll och hans status som framgångsrik fotbollstjärna?
Brand Discovery har lagt mycket tid på att utveckla mätningar av just varumärkesassociationer. I vardagen ingår att på detaljerad nivå förstå skillnaden mellan varumärken inom olika branscher; t ex bilar, dagligvaror, tjänsteföretag mm.
- I somras fick vi tillfälle att mäta och analysera Sveriges kanske största varumärke och sponsorobjekt, Zlatan Ibrahimovic, berättar Anders Fährlin.
- I vårt mätverktyg för varumärkesassociationer stoppade vi in Zlatan Ibrahimovic som mätobjekt. Vi var lite spända när vi genomförde fältarbetet på ett riksrepresentativt urval och tog ut resultaten.
Måste beröra rätt känslor
I en värld med allt fler produkter, alltifrån bilmärken till försäkringsbolag och drycker, är varumärkesägarnas stora utmaning att se till så produkten blir vald i sin kategori.
Forskningen visar att känslor och hjärta ofta styr köp och val av produkt. I kommunikationen handlar det därför om att lägga beslag på de varumärkesassociationer som berör och skapar känslor. Men det behöver vara rätt känslor. Dvs de som säljer.
- Om någon hade frågat oss innan mätningen, så hade vi inte gissat att Zlatan Ibrahimovic skulle bestå av så många som drygt 30 specifika karaktäristika. De tio största associationerna kring Zlatan, upplevs var och en av mer än 10 procent av Sveriges befolkning, fortsätter Fährlin.
Resultaten visar bland annat att ”Självförtroende & mod” är något som Volvo Cars nu får en riklig del av. Att varumärkesassociationen ”kaxig” är en positiv association i Zlatans fall är också intressant att reflektera över i Volvos varumärkesresa.
”Proffsig och målmedveten” finns naturligtvis även med. Listan med intressanta varumärkesassociationer är lång. Flertalet handlar om personlighet.
Både Zlatan och Volvo vinnare
- Det finns naturligtvis negativt varumärkesinnehåll även för världsstjärnor, det handlar då ofta om emotioner eller något som sagts eller gjorts, eller som publicerats stort i media. I Zlatans fall är bl a varumärkesassociationer förknippade med ”Ego” exempel på det.
Sommarens V90-kampanj kan ses som en "perfect match" mellan Volvo och Zlatan.
Båda har ett intressant ursprung och signalerar att de kämpat hårt för att nå framgång. Att bli bäst. Filmerna bygger dessutom inte bara Volvo, utan förstärker även Zlatan - som under sommaren lanserat sitt egna klädvarumärke, A-Z.
Grunden för varumärket Zlatan Ibrahimovic är lagd genom hans fotbollskarriär. Volvos grund har funnits sedan årtionden, men med hjälp av Zlatan putsas den nu till. För varje dag som går slipas två av Sveriges prestigemärken ytterligare – i symbios.
Mest lästa just nu
Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.