Byggde skyskrapan, nu redo för nya Blåvitt
Han var mannen bakom förverkligandet av Kamratgården, han tog initiativ till Multiarenan (Prioritet Serneke Arena) i Kviberg, han hade viljan att bygga en skyskrapa i Göteboorg och nu står Karlatornet där, Nordens högsta byggnad med 74 våningar och 246 meter hög.
Nu ska Ola Serneke också vara med och bygga nya IFK Göteborg. Han har gett klartecken till att fortsätta som huvudpartner till klubben och alla blåvita i stan drar en lättnadens suck.
– Vi lockas av att fortsätta driva utveckling tillsammans, säger Ola Serneke, grundare av byggkoncernen Serneke och VD på Serneke Invest.
Säg den människa i väst-Sverige som inte känner till denne man. Säg det stora projekt i den landsänden där han inte har ett finger med i spelet.
Störst sedan 2009
Sedan 2019 har han vanan ställa upp för Blåvit. Serneke varit huvudsponsor och haft platsen på bröstet, alldeles intill klubbmärket och hjärtat.
Viss symbolik finns i det, närheten till varandra har funnits där sedan 2009 när Serneke – som då hette SEFA – först klev in som sponsor till IFK Göteborg.
En ny bakomvarande fråga i framtiden är att han även blir partner när det gäller att utveckla arenafrågan för IFK Göteborg.
Och nu är alltså ett flerårsavtal med optionsmöjligheter på plats.
– Vi har alltid sagt att vi vill växa tillsammans med IFK Göteborg. Vi har stått vid Blåvitts sida genom åren – men Sernekes val att fortsätta som huvudpartner handlar ännu mer om framtiden. I våra samtal om partnerskapet ser jag ett stort mod hos IFK Göteborg, en vilja att våga satsa och att tänka nytt. Vi i Serneke vill vara en del av det även i fortsättningen, säger Ola Serneke.
Byggkoncernen Serneke har blivit en viktig aktör i sin bransch – såväl i Göteborg som nationellt.
Karlatornet som Blåvitt
– Med Karlatornet sätts Göteborg på kartan på ett helt nytt sätt, och med sin del i den moderna svenska stadsutvecklingen och sitt stora engagemang inom idrotten har i stort sett varje göteborgare och invånare i vårt land en relation till Serneke. Inte helt olikt hur IFK Göteborg är både hela stadens lag och ett folkets lag i ett nationellt perspektiv, säger Håkan Mild, klubbdirektör i IFK Göteborg.
Håkan gläds givetvisöver det fortsatta huvudpartnerskapet.
– Den resa som Serneke har gjort är imponerande och att vi i IFK Göteborg har varit med som en del under stora delar av den har skapat en stark samhörighet oss emellan. Vi har många saker som förenar oss.
– Det finns en passion i hur vi båda brinner för Göteborg som stad och för vårt samhälle. Vi drivs också båda av ambitioner, nya framgångar och att göra avtryck. Vi på vårt sätt inom fotbollen och Serneke inom sin bransch. Vi vill båda framåt – och det känns väldigt bra att vi fortsätter tillsammans, beonar Håkan Mild.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
EM på hemmaplanskulle bli en blågul uppvisning av handboll i sina bästa stunder. Publikintresset har varit stort och i lagen fanns en optimism. Men i själva verket tycks EM bli ett misslyckande, Laget fungerar inte alls och vid tisdagens så betydelsefulla match mot Ungern märktes en besvikelse även hos fansen som var betydligt färre.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nu är det inte många dagar kvar til dess att vinter-OS inleds. Då kommer beskedet att TV4 och HBO Max som ska sända grannlåten nu har satt sig ned och fördelat tävlingarna, d v s vem som ska sända vad.
Då framkommer det nya – att spelet bakom det offentliga innebär att det inte blir något skidskytte i SVT under OS.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar