Mer omtanke i uppgörelse i Malmö

Malmö Redhawks  bygger nytt och  förstärker laget succesivt.Och byggde nytt, det var precis vad Percy Nilsson gjorde för ett antal år sedan när Malmö Arena tillkom.  Den arena som idag är inte bara hemmarink för klubben utan också en huvudpartner. Ett nytt avtal är undertecknat i dagarna. Över hela uppgörelsen svävar Percys intentioner.

Att Malmö Redhawks, Malmö Arena och Malmö Arena Hotel hör ihop är en självklarhet, kan tyckas. Nu står det i alla fall klart att ett huvudpartnerskap om ytterligare tre år är skrivet.

– Det är såklart helt naturligt att Malmö Arena och Malmö Arena Hotel ska vara höra samman, säger Marcus Larsson, kommersiell chef på Malmö Redhawks.

Tar inget för givet

– Men vi tar inte varandra för givet. Det handlar om ett djupt samarbete där vi ibland turas om att vara vinnare men ambitionen är såklart win-win i alla aktiviteter, 

Malmö Redhawks, Malmö Arena och Malmö Arena Hotel är tre starka varumärken på en och samma plats med ett starkt samarbete. Att både Malmö Arena och Malmö Arena Hotel väljer att förlänga sina partnerskap med tre år visar tyngden av samarbetet.

– Avtalet innehåller många olika delar men det jag är gladast för är det informella samarbete som sker dagligen mellan oss alla tre. Det är så vi kan bli riktigt konkurrenskraftiga, säger Marcus Larsson.

En stor del av partnerskapet riktas mot Malmö Redhawks flick- och damsatsning där även AKEA ingår. Ovh faktiskt, till den kommande säsongen har Redhawks barn- och ungdomslag hela vägen upp till A-laget på både dam- och herrsidan. 

Det är sedan tidigare beslutat att Malmö Redhawks ska få en större andel av intäkterna från mat- och dryckesförsäljningen i Malmö Arena. Tidigare i vår aviserades också ett nytecknat hyresavtal mellan Malmö Redhawks och Malmö Arena, även där när parterna närmade sig varandra ytterligare då Redhawks får en bra del av intäkterna från FOB (Food and Beverages).

"Stötta varandra"

Karin Mårtensson, VD på Malmö Arena:

– Vi har ett långt och mångårigt förhållande till Malmö Redhawks och i anledning av vårt fortsatta samarbete kring matcharrangemangen i Malmö. Från båda håll uppskattar vi ett mångårigt samarbete. 

Linda Persson, VD på Malmö Arena Hote  framhåller:

– S självklart vill v fortsätta att att stötta klubben, som vi delar korridorer med. Den här uppgörelsen har många fördelar.

Fakta

Malmö Arena är en sport- och evenemangsarena i den nya stadsdelen Hyllievång i Malmö. Malmö Arena invigdes den 6 november 2008. Vid sportevenemang tar arenan cirka 12 600 besökare och under konserter och övriga evenemang upp till 15 500 personer beroende på scenens placering.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen