Lättad Ijeh blev såld

Peter Ijeh upplevde en torsdag han sent ska glömma. På förmiddagen fick han beskedet att han frias från brottsmisstanke. Och på middagen presenterades han som FC Köpenhamns nyförvärv. Efter en rekordsnabb affär fick danskarna betala en låg övergångsssumma.
Ijeh har signerat ett treårskontrakt med den danska toppklubben.
- Jag är glad att allt har löst sig, tycker Ijeh som är lättad över beskedet att han inte längre omges av misstankar om skattebrott.

- Han frias inte på grund av det misstänkta skattebrottet i sig, utan för att jag inte tror att han har haft uppsåt, säger vice chefsåklagare Lars Lithner.
- Han har heller inte haft någon ekonomisk vinning, utan han har fått så mycket som avtalet stipulerat.

IFK Göteborg tappar sin forwardsstjärna men klubben står kvar med misstankarna om grovt skattebrott.
- Klubben ska få ta del av utredningsmaterial under sommaren, säger Lars Lithner.
- Därefter ska vi träffas i augusti.

Ijeh fick uppleva 4-0-segern över Halmstad BK och det blev hans sista match på Gamla Ullevi. Men han spelar med IFK mot Gefle den 6 juli efter en uttrycklig önskan från IFK som samtidigt köper in mittfältsmotorn Thomas Olsson från Malmö FF och Martin Ulander från Aalborg.
- Jag fortsätter att träna med Göteborg fram till matchen mot Gefle, säger Peter Ijeh.
Han har varit oerhört besvärad av anklagelserna om skattebrott, så pass att familjen lämnade Göteborg.

- Det har varit en väldigt jobbig tid. Jag har känt mig pressad och har inte kunnat prestera det jag har önskat, säger Ijeh.
2001 kom Ijeh till Malmö FF från den nigerianska klubben Julius Berger. Där stod han för 15 mål och belönades som ligans värdefullaste spelare.
Under det andra allsvenska året fick han sitt genombrott när han vann skytteligan på 24 mål. Han ersatte en viss Zlatan Ibrahimovic på ett utmärkt sätt.

Men Ijeh förmådde inte leva upp till förväntningarna under 2003 och det var därför som IFK Göteborg fick möjlighet att värva honom.
Hans entré var spektakulär. Med tröja nummer 100 klev han in på Stora teaterns sceni Göteborg till tonerna av sin nyss utgivna skiva och 800 IFK-supportrar jublade över sin nya favorit.

Men frågorna om hur det var möjligt att Blåvitt kunde värva Malmös skyttekung och storleken på Ijehs lön återkom ständigt.
Media fick fram uppgifter som tydde på en månadslön om 150 000 kronor.

- Några sådan fantasilöner handlar det absolut inte om, svarade dåvarande IFK-ordföranden Bengt Halsee
Nu är det just Halse och klubbdirektören Mats Persson samt styrelseledamoten Jan Nilsson som är misstänkta för grovt skattebrott, i samband med övergången. Uppgifter gör gällande att Jan Nilsson gav Ijeh en dryg miljon kronor i gåva, därtill fanns det dubbla kontrakt, och det var med den affärskonstruktionen som övergången blev möjlig.

Peter Ijeh gjorde 10 mål på 24 allsvenska matcher och blev aldrig den skyttekung som många hade hoppats. Detta faktum jämte brottsmisstankarna fick honom att nu vilja lämna Göteborg.
Köpenhamn blir hans nya klubb. Danskarna tror på Peter Ijeh och parterna kom till ett snabbt avslut i förhandlingarna. IFK Göteborg betalade 1,2 miljoner kronor till Malmö FF.
Nu påstås att IFK hade en friköpsklausul om 5,5 miljoner kronor, men danskarna behövde inte betala så mycket.

Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.

Det  innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid  den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen. 

Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.