Larsen kräver mera pengar

För 22 miljoner kronor kan Schalke köpa Djurgårdens skyttekung Sören Larsen. Men dansken är förbaskad och riktar hård kritik mot Djurgården och menar att klubben tjänar otillåtet mycket pengar på övergången.
- Vad de har gjort i den här frågan är nästan oförklarligt, de har brutit helt mot den gällande klausulen, säger Larsen när nu övergången är klar, säger Sören Larsen i en intervju med danska tidningen Ekstra Bladet.
Han känner sig oerhört illa behandlad av Djurgårdens ordförande Bo Lundquist och klubbdirektör Bo Andersson.

- Jag har haft en bra tid i Djurgården men det sitter två direktörer där som jag inte har någon respekt för, säger Larsen till tidningen och syftar på Lundquist och Andersson.
Larsen hade rätt till upp emot 2,6 miljoner kronor av övergångssumman till tyska Schalke, men fick nöja sig med hälften, och tänker agera för att få sina pengar.

- Jag visste att jag skulle vinna om jag gjorde en rättssak av detta men sånt skulle ta tid. För mig fanns det ett transferfönstret och en deadline till Champions League att ta hänsyn till, säger Larsen till Ekstra Bladet.
Han menar att Djurgården struntat i den klausul i Larsens kontrakt som skulle göra honom fri att gå om en klubb bjöd tio miljoner kronor, har gjort honom upprörd.

- Det visste det i Djurgården och taktiken lyckades för dem eftersom Schalke till slut valde att betala mer. Det bryter mot undertecknade avtal, de påstår att jag lovat att spela färdigt året med dem. Det är otroligt att man ska uppleva något sådant i Sverige.
- Dem två (Lundquist och Andersson) har ödelagt så mycket. Jag har flera gånger förklarat för dem direkt att jag tycker de har varit fräcka.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja