"Tvinga ordföranden till borgen"

- Om varje ordförande var tvungen att gå i personlig borgen skulle de nog passa sig väldigt noga för att höja löner och sno förare, säger Vargarnas vice ordföranden Torsten Sahlin som nu reagerar över hur landets elitserieklubbar i speedway har ekonomiska problem och ändå jagar förare med upptrissade löner.

Torsten Sahlin har skrivit till alla föreningar och manat till skärpning. Norrköpingsklubben har två av de mest eftertraktade förarna, Antonio Lindbäck och Tai Woffinden. Torsten Sahlin är arg och ifrågasätter både beteendet och de löner som erbjuds:

- De omyndigförklarar sig själva när de försöker värva förare som står under kontrakt i en klubb som dessutom behöver dem. De sparkar undan benen på oss och får en klubb mindre i elitserien istället. De borde titta på om de har någon förare de kan släppa i stället så vi klarar golvsnittet, tycker Torsten Sahlin i NT.

Trots miljonskulder

Han påvisar hur en del klubbar inte ens råd att betala de löner de lovar i konkurrensen.

- Man kan väl tycka det är okej om de som sköter sin ekonomi tycker de ska ha nytta av det. Men när klubbar berättar att de har miljonskulder ena dagen och sedan går ut och konkurrerar på det här sättet nästa dag känns det dumt. Och det gäller majoriteten av klubbarna.

Kraven för att få elitlicens stoppar inte hetsjakten.

- Det är samma negativa utveckling fortfarande. Det är bara att konstatera att den inte gjort den nytta den skulle.

Nu riskerar Vargarna att tappa de två förare som gör klubben konkurrenskraftig. Vad sker om Lindbäck och Woffinden flyttar?

- Förare finns det alltid. Det står hur många polacker som helst vid gränsen och vill köra. Vi får mail varje dag om det. Men vi måste klara golvsnittet.

Ingen måtta på beteendet

Den 15 november är det datum då sanningen ska fram. Då måste alla klubbar visa att de klarar att betala förarlönerna för att klara licensen.

- Klubbarna jagar nu nästa års sponsorpengar för att få ihop till årets utgifter. Då har man kissat i byxorna, tycker Torsten Sahlin.

- Vi har ett optionsavtal med Antonio och har bjudit honom vettiga höjningar. Även om det är rimliga pengar får man förstå om förarna som egenföretagare kittlas om en annan klubb bjuder mycket mer. Sedan om de får sina pengar är en annan sak, medger Torsten Sahlin som påstår:

- Traditionellt har det alltid varit så att man går bakom ryggen på varandra. Till och med under matcherna i depån kliver man över på andra sidan och pratar med förare.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja