Toivonens ja utlöste tre miljonvinnare

Värdet av en klausul som gäller vidareförsäljning har bevisats igen. Örgryte högaktar kontraktets rader om ”25 procent på summan” den dagen Malmö FF säljer Ola Toivonen. Den dagen är nu här. Samtidigt jublas det också i Degerfors.

Hasse Borg är både omdiskuterad och hårdhudad, men ingen kan ta ifrån honom konsten att förhandla. Han har varit lyhörd omväxlande förhalande i kontakterna med holländska PSV Eindhoven och nådde slutligen en mycket lyckad uppgörelse.

Tack vare Borg får MFF runt 30 miljoner, Örgryte cirka 9 miloner och moderklubben Degerfors en miljon. Alla är glada och handelsvaran, Ola Toivonen, får sin vilja fram, han får flytta utomlands.

Malmös lyckade försäljningar

MFF är Sveriges rikaste klubb, inte minst bidrog Zlatan Ibrahimovics flytt till Ajax för 82,5 miljoner, och försäljningen av Ola Toivonen förstärker ekonomin ytterligare. Därtill är det samme klubbdirektör som också har sålt tre andra spelare med bra ränta.

Markus Rosenborg gick till Ajax (sedan vidare till Bremen) för dryga 40 miljoner kronor. Afonso Alves var också en övergång på 40-miljonersnivå. Och under senare år har också Jimmy Dixon flyttat med flera miljoner i vinst.

Noterbart är att Malmö FF ofta gör bra affärer via Göteborg. Toivonen och Alves köptes från Örgryte. Dixon kommer från Häcken och nu senast värvades Daniel Larsson. Samtidigt kan påpekas att både Zlatan och Markus kommer från egna led.

Degerfors glöms inte bort

En lirare lämnar Sverige, men tre fotbollsklubbar förstärker sin ekonomi avsevärt. 22-årige Ola Toivonen kommer ursprungligen från Degerfors som för fyra år sedan inte fick in någon klausul om vidareförsäljning i kontraktet med Örgryte. Det bekräftar Lars-Erik Dalin, ordförande i Degerfors:
– Det finns inget inskrivet i Ola kontrakt som ger oss pengar vid en vidareförsäljning, men enligt Uefas regelverk har vi rätt till hälften av den så kallade solidaritetsersättningen.

Han hoppas på minst en miljon.
– Vi tappade nästan fyra miljoner i bidrag från svensk elitfotboll när vi åkte ur superettan, plus att vi befinner oss i en lågkonjunktur. Därför är givetvis de här pengarna mer än välkomna.
Ola Toivonen blir fotbollshistoriens andre degerforsare i den holländska storklubben. Föregångaren är Ralf Edström som startade sin utlandskarriär i PSV på 1970-talet.

Örgryte väntas få cirka 9 miljoner av övergångssumman eftersom klubben sålde Ola Toivonen 2006 för 5,5 miljoner kronor. Då avtalades om en vidareförsäljningsklausul på 25 procent, minus Öis försäljningssumma (5,5 miljoner) och därtill en speciell bonus.
- Vi har inte fått summan bekräftat, men helt klart förstärker vi klubbkassan rejält, säger ordföranden Lars Ranäng som vill att pengarna delvis ska användas till renovering och tillbyggnad av Öis-gården.

MFF ska köpa ersättare

Ola Toivonen ska genomgå en läkarundersökning och sedan inrikta sig på att flytta till Holland. Han är uttagen till landslagets USA-turné, men tackar troligen nej och ansluter i stället till PSV Eindhovens träningsläger i Spanien.

I Malmö sitter en nöjd Hasse Borg som än en gång har dragit ur en utländsk proffsklubb maximalt mycket pengar.
- Klubben blir i och för sig finansiellt starkare vilket inte är oviktigt, särskilt i dessa tider. Men det känns lite tråkigt för vi tappar en fantasisk fin kille och en bra fotbollspelare, säger han.

- Nu får vi se om vi kan hitta en bra ersättare. Vi visste att risken att förlora Toivonen var stor och har samtidigt tittat på nya spelare.
Många artiklar har ifrågasatt Borg, men den kritiken skjuter han undan.
- Det har blivit en del olyckliga rubriker och så vidare. Det har försvårat och gjort att det tagit längre tid. Förhandlingarna ska ju skötas mellan klubbarna, inte i media, säger Hasse Borg.
 

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen