Han har köpt spelare för 215 miljoner euro

Florentino Perez är tillbaka som president i Real Madrid. Han köpte Luis Figo från Barcelona år 2000, han stod bakom affären när Zinedine Zidane kom 2001 och nu är det också han som har förverkligat Kakás övergång från Juventus. Perez har gjort fotbollsaffärer för 215 miljoner euro!

- Som en promenad jämfört med de två föregående affärerna, tycker han själv, Florentina Perez när han jämför sina inköp i Real Madrid.

Han säger det med ett leende för nu har han infriat sina löften från presidentkampanjen. Han vet också att en ny kapprustning inleds. Kampen om herraväldet med Barcelona. Och fortfarande finns två åtråvärda juveler tillgängliga.

Nya spekulationer om Zlatan och Ronaldo

Spekulationerna runt Zlatan Ibrahimovic och Christiano Ronaldo kommer nu att tillta. Barcelona måste svara upp och göra en kraftansträngning. Rykten och sanningar blandas i en salig röra, alla förnekar, precis som i Kakás fall.

En övergång som inte alls var aktuell för några dagar sedan, enligt officiella källor. Så spräcktes allt av att Brasiliens Fotbollsförbund i samband med en vänskapsmatch: ”Det brasilianska landslaget har accepterat Kakás önskan att släppa spelaren för en medicinsk rutinundersökning som utfördes i en klinik i Recife”.

Samtidigt erkände Zinedine Zidane på en presskonferens vid en välgörenhetsmatch i Rom att: ”Kaká har skrivit på för Real Madrid”. Samme Zizou som gjorde sådan succé under åren i Real och som har blivit nygamle president Florentino Perez rådgivare.

Nu är Kaká klar för Real Madrid för 720 miljoner kronor. Det gör honom till tidernas dyraste spelare efter Zinedine Zidane. Eller tredje dyraste, om man ska tro Gazzetta dello Sport som hävdar att Figo fortfarande är tvåa bakom Zidane.

65 miljoner euro kostar affären

65 miljoner euro, runt 720 miljoner kronor, ska vara köpesumman. Kaká har skrivit på ett sex-årskontrakt. Han själv var uppenbarligen inställd på att stanna hos Milan, men finanskrisen har tvingat klubben till en försäljning:

- Jag är inte besviken på Milan. Jag förstår klubbens ställningstagande. Man var tvungen att offra något, sade Kaká från Brasiliens landslagsläger i Recife inför onsdagens VM-kvalmatch mot Paraguay.

Kaká kom till Milan 2003 från Sao Paulo och har gjort 70 mål på 193 matcher.27-åringen har sex år bakom sig i Italien, men är nu lockad av att flytta till Spanien.

- Det här blir något nytt och utmanande. Jag har vunnit allt som jag velat vinna som spelare och nu blir det nya villkor. Men jag vet att fansen är ledsna. De gråter, jag gråter. I Milano har jag allt. Jag kom till Europa, allt var uppbyggt runt en fotboll och klubben har hjälpt mig att bli nummer ett i världen.

Florentino har 135 miljoner kvar...

- Jag måste också lämna många vänner, som Gattuso, Nesta, Seedorf och Ronaldinho. Några av dem har hjälpt mig att bli den fotbollsspelare jag är i dag.

Han hävdar med bestämdhet att han gillar Real Madrid: "Det är en legendarisk klubb. När jag fick höra om möjligheten att gå till Real accepterade jag direkt. Det är en stor utmaning. En annan dörr öppnas. Jag vet att när jag kom till Milano fanns inte så stora krav. I Real måste jag göra något speciellt direkt.  

Florentino Perez har tidigare aviserat att 200 miljoner euro är reserverade för värvningar. Han ska ha 135 kvar och det är självklart att Ibrahimovic och Ronaldo lockar den spanske fotbollspresidenten. Bara det bästa duger i Florentino Madrid.

Fakta

De tio dyraste fotbollsspelarna genom tiderna:
1) Zinedine Zidane, Juventus–Real Madrid 2001, 76 miljoner euro.
2) Kaká, Milan–Real Madrid 2009, 65 milj.
3) Luis Figo, Barcelona–Real Madrid 2000, 61 milj.
4) Hernan Crespo, Parma–Lazio 2000, 51 milj.
5) Gianluigi Buffon, Parma–Juventus 2001, 46,8 milj.
6) Christian Vieri, Lazio–Inter 1999, 46 milj.
7) Andrej Sjevtjenko, Milan–Chelsea 2006, 45 milj.
8) Rio Ferdinand, Leeds–Manchester United 2002, 41,7 milj.
9) Gaizka Mendieta, Valencia–Lazio 2001, 41,6 milj.
10) Ronaldo, Inter–Real Madrid 2002, 41 milj.
Källa: The Political Economy of Football Statistics. (TT)


Namn: Ricardo Izecson dos Santos Leite. Smeknamn: Kaká.
Född: 22 april 1982. Längd: 186 cm.
Klubbar: São Paulo (2001- 03), AC Milan (03- 09), Real Madrid (09- ).
Landskamper/mål: 63/23.
Meriter: VM-guld (2002), Champions League-seger (07), italiensk mästare (04), klubblags-VM-guld (07). Utmärkelser: Guldbollenvinnare (2007), utsedd till världens bäste fotbollsspelare (07), Champions Leagues bäste mittfältare (05), världens bäste playmaker (07), årets spelare i Italien (03), årets utländske spelare i Italien (04 och 06).

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja