Här är de 25 dyraste fotbollsövergångarna

Här är de, de 25 dyraste fotbollsövergångarna inför den säsong som nu pågår i alla ligor. David Villa kostade cirka 400 miljoner kronor för Barcelona att lösa från Valencia och den värvningen toppar transferligan.

Mycket? Nej, ingenting mot i fjol då Real Madrid köpte Cristiano Ronaldo för 94 miljoner euro.

Ni vet vilken klubb som har värvat mest i år. Just det, Manchester City som i den här transferligan har tre nya spelare på plats två, tre och fyra vilket är lika med Mario Balotelli, Yaya Touré och David Silva.

En viss Zlatan Ibrahimovic, då? Jo, Barcelona värvade ifjol Ibrahimovic från Inter för 46 miljoner euro samtidigt som Samuel Eto'o, värderad till 20 miljoner euro, tog motsatt steg. 66 miljoner i den övergången alltså.

Nu ansåg man i Barcelona att man tvingades sälja Ibra för 24 miljoner euro. Notera då att på Barcelonas officiella hemsida uppges att klubben sparar 60 miljoner euro om Milan utnyttjar sin köpoption nästa säsong.

Här är listan över de 25 dyraste övergångarna:

1 David Villa           ESP       Valencia       FC Barcelona       40.000.000

2 Yaya Touré         CM     FC Barcelona      Manchester City     30.000.000

3 Mario Balotelli     ITA     Inter     Manchester City     29.500.000    

4 David Silva           ESP          Valencia      Manchester City       28.750.000      

5 Angel Di Maria     ARG      Benfica      Real Madrid           25.000.000          

6 Zlatan Ibrahimovic     SWE      FC Barcelona   Milan           24.000.000     

7 Aleksander Kolarov     SER      Lázio       Manchester City       22.000.000 

8 Ramirez        BRA      Benfica       Chelsea        22.700.000 

9 Yoann Gourcouff    FRA    Bordeaux    Lyon        22.000.000

10 James Milner     ING      Aston Villa     Manchester City     22.000.000

11 Bruno Alves       POR      FC Porto     Zenith         22.000.000

12 Javier Marcherano       ARG        Liverpool     FC Barcelona         20.000.000

13 Carlos Eduardo     BRA      Hoffenheim     Rubin Kazan         20.000.000

14 Robinho         BRA     Manchester C     AC Milan          18.000.000

15 Mesut Ozil         ALE     Werder B     Real Madrid         18.000.000

16 André-Pierre Gignac     FRA      Toulouse     Marseille         16.000.000

17 Asamoah Gyan     GHA      Rennes     Sunderland         16.000.000

18 Leonardo Bonucci     ITA      Bari     Juventus         15.500.000

19 Diego         BRA     Juventus     Wolfsburg         15.500.000

20 Loic Rémy         FRA    Nice     Marseille         15.500.000

21 Milos Krasic       SER       CSKA Moskva Juventus         15.000.000

22 Dimitro Chygrynskiy     UKR      FC Barcelona     Shakthar Donetz     15.000.000

23 Klaas-Jan Huntelaar     HOL        AC Milan       Schalke 04           14.000.000

24 Sami Khedira       ALE      VfB Stuttgart     Real Madrid         14.000.000

25 Hernanes           BRA     São Paulo       Lazio         13.500.000  

När pingislivet  kändes som allra bäst för Bordtennisförbundet, då blossar en infekterad strid upp med stjärnan Truls Möregårdh.

Det gav det andra. Framgångar i OS i Paris, stor uppmärksamhet, Flera framträdande spelare, en ungdomsidol  växte fram och en megastor sponsor.Crafts miljardär, Torsten   Jansson visade sin kärlek till sporten och inte nog med det. Han lät bygga   en ny  intenationell pingisarena i Småland.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Fem forskningsprojekt  med fokus på idrottsliga prestationer pågår  i en gemensam satsning för 20 miljoner kronor kring idrottsforskning - via aktörer som GIH, GIH, Mittuniversitetet och Riksidrottsförbundet. 

De fem doktorander som anställts erbjuds ett unikt upplägg där de blir mycket nära knutna till den dagliga verksamheten i olika specialidrottsförbund och landslag, samtidigt som de forskar på resterande del av sin tjänst. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.