En rik, arg och diplomatisk stjärna

Zlatan Ibrahimovic, 30, upplevde sitt livs mest hektiska dygn. Sent på onsdagskvällen återkom han till Stockholm, efter att ha signerat ett av fotbollsvärldens mest lukrativa kontrakt och haft show vid Eiffeltornet. Han höll en glad och diplomatisk ton och dolde kritiken mot Milan. Och samtidigt räknar Malmö FF in den 120:e miljonen tack vare stjärnan.
Likt en rockstjärna färdas Zlatan Ibrahimovic mellan läkarundersökningar, middagar, presentationer och presskonferens i Paris, hela tiden omgiven vakter och PSG:s representanter. Det är tur att han är van. Foto: Jacques Brinon, AP Photo/Scanpix

 

Ett dygn i Paris hade ett späckat program med läkarundersökning, kontraktsskrivande, presskonferens och show vid Eiffeltornet. Det var trängsel, kaos och säkerhetsvakter var han än kom.

På presskonferensen höll Zlatan en mycket officiell ton:

- Jag kommer till ett Dream Team. Klubben gör allt för att vinna och jag vill vara en del av det. Jag vill vara med och skriva historia, sa Zlatan och vållade munterhet.

Han fick applåder

- De tog också hit världens bästa försvarare, så länge jag har Thiago Silva bakom mig, då behöver jag bara titta framåt. Jag är hellre här och är med om framtiden, än är någon annanstans, sa Zlatan och vann ytterligare gehör bland de franska reportrarna. 

Han fick till och med applåder när han svarade apropå sin egen religion:

- Jag är född i Sverige, min pappa är muslim, mamma katolik. Vi har en otrolig mix i familjen och uppfödda på olika sätt. Jag följer mig själv, har inte så mycket för religion. Religion har inget att göra med fotboll, fotbollen är en religion. Och alla är välkomna.

Förvånad och arg

Nu kommer nya uppgifter om hans kontrakt. Enligt tidningen L´Equipe ska Zlatan tjäna 14 miljoner euro efter skatt per år. Det skulle innebära 2 miljoner euro mer än vad han hade i Milan. Den lön som klubben ville halvera…

Det står nu utom allt tvivel att Zlatan Ibrahimovic är både förvånad och arg över att han tvingades bort från Milano. Familjen hade en ny lägenhet, barnen var inskrivna på en skola där de trivdes och Zlatan själv var helt inställd på att rentav avsluta karriären i Milan.

Åtminstone på onsdagen valde han att acceptera det som har hänt och inte öppet kritisera Milans ledning.

"Önskar dem allt gott"

- Den klubben gjorde mycket för mig och min familj, och kommer alltid att finnas i mitt hjärta. Och vad som hände... Jag vill inte kasta någon skugga över min tid där, utan jag vill bara se det positivt. De gjorde det lätt för mig att komma till Paris, och det tackar jag dem för. Jag önskar dem allt gott och tror att de kommer fortsätta göra bra ifrån sig utan mig.

Några alternativ till ny klubb fanns inte och utgör en något märklig omständighet. De övriga storklubbarna i Europafotbollen hade inget intresse att lägga sig i budgivningen och Paris SG fick något av ensamrätt på stjärnan.

Klubben kunde egentligen presentera en annorlunda lönebild, men här har Mino Raiola och Zlatan ändå lyckats nå maximalt resultat.

Mot sin vilja

Bedömare är överens om att Zlatan egentligen gör ett klubbyte mot sin vilja och att han betraktar PSG som ett spännande projekt där i alla fall pengarna var de rätta, men egentligen var Paris inte hans förstaval.

Men åter, villkoren och lönen övertygade Zlatan.

Mino Raiola gjord sitt bästa för att påvisa det förträffliga i uppgörelsen.

- Det här är fantastiskt! En så stor spelare som "Ibra”, det är en riktigt stor händelse för PSG och för fransk fotboll.

- Tidigare fanns det massor med stjärnor i Serie A, och stjärnorna lämnade franska ligan. Nu har det förändrats.

120 miljoner till MFF

Hemma i Malmö faller nya miljoner över Malmö FF. Klubben har fått runt 120 miljoner kronor via Zlatans klubbyten. Ett osannolikt stort och mycket betydelsefullt belopp.

Zlatan-pengarna utgör grunden till den nya stadion och hade stor betydelse när MFF-ekonomin var i gungning för ett drygt år sedan.

- Han har skapat resurser för framtida satsningar och är en del av MFF:s identitet. Många av satsningarna mellan sekelskiftet och 2010 är gjorda med pengar som Zlatan har varit med och skapat, säger Per Nilsson, vd i Malmö FF.

Den så kallad solidaritetsersättning som är totalt 5 procent ska riktas till de klubbar där spelaren var i åldern 12-21 år.

- Vi får mellan tre och tre och en halv procent av övergångssumman, säger klubbens sportchef Per Ågren.

I MFF:s ledning tror man på cirka 5,5 miljoner kronor. Samtidigt räknar klubben med cirka 5 miljoner kronor i ersättning för försäljningen av Jimmy Durmaz. Här hoppas också hans moderklubb BK Forward i Örebro på över miljonen.

Fakta

Zlatans gigantiska lön i kronor

3,80 i sekunden.

228 kronor i minuten.

13699 kronor i timmen.

328767 kronor per dag.

10 miljoner i månaden.

120000000 per år.

Källa: Expressen

De dyraste spelarna

Lön i kombination med övergångssummor, i euro:

1. Zlatan Ibrahimovic (182 miljoner)

2. Nicolas Anelka (134 miljoner)

3. Herman Crespo (121 miljoner)

4. Juan Verón (117 miljoner)

5. Cristiano Ronaldo (112 miljoner)

6. Robbie Keane (104 miljoner)

7. Ronaldo (101 miljoner)

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA kan vara  nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen  fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst

Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen