Det var värt att vänta i tre år
Det tog tre år men nu är tvisten mellan Florida Soccer Soldiers och Sirius löst. Tvisten gällde spelaren Kingsley Sarfos. Sirius fick rätt och blev 6,5 miljoner kronor rikare.
Sarfos, 25 nu, spelade åren 2014-2017 i Sirius. Malmö FF värvade honom 2017 för 13 miljoner kronor. Ghananen hann bara åtta matcher för MFF innan han fälldes för våldtäkt mot barn och dömdes till två år och åtta månaders fängelse och tio års utvisning.
Sirius hade ett avtal med Sarfos tidigare klubb Soccer Soldiers. Enligt avtalet skulle Sirius betala 50 procent av eventuella övergångssummor. När affären med MFF var i hamn motsatte sig Sirius avtalet och behöll hela summan.
Nu har Skiljedomstolen beslutat att avtalet var giltigt men att Sirius åberopande jämkning ska beviljas, skriver Upsala Nya Tidning.
Sirius har hela tiden haft 6,5 miljoner på ett låst konto. Nu kan de lägga miljonerna i kassaskrinet.
- Pengarna möjliggör saker som vi kan använda i vår sportsliga verksamhet, säger klubbens ordförande Ove Sjöblom till SVT Sport.
Några värvningar är inte aktuella eftersom det svenska transferfönstret är stängt.
- Vi har den trupp vi har vilken vi är supernöjda med, säger Ove Sjöblom.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Frida Karlssons guldbonus uppgår till 200 000 kronor. Längdsektionen inom Svenska Skidförbundet tillämpar samma bonussystem, plus 50 000 kronor, som vid VM i Trondheim förra vintern.
Lars Öberg, längdchef, med bakgrund som polischef i Norrbotten, är förberedd på ett dyrt OS.
-Absolut, vi har höga målsättningar och för vår del får det gärna bli ett kostsamt OS, säger han, tidigare även förbundskapten och vallachefEtt guldlopp med bragdstämpel – men också ett rejält avtryck på bankkontot.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar