Märkliga turer i AIK väcker frågor

AIK fotbolls vd. Björn Wesström kläddes på onsdagen av rejält i Sportbladets granskning av spelaren Nabil Bahouis övergång från AIK till Ab-Ahil i Saud-Arabien under 2015.

Först avslöjade DN att en faktura på 800 000 kronor vid övergången hittades i en knarkrazzia i augusti 2020. Ett fynd som nu naglar fast Björn Wesström vid  AIK, och honom själv, flera obehagliga frågor.

Nabil Bahouis övergång från AIK till Ab-Ahil i Saud-Arabien var inledningen på en rad märkliga turer.

Sportbladets Robert Raul och Michael Wagner har grävt i  fakturans spår och funnit att 12 miljoner har försvunnit vid övergången. Ett belopp som saknas helt i AIK:s interna redovisning, ja ingen tycks ha en aning om var pengarna finns.

Själva övergången är ytterst komplicerad med olika agenter, bulvanföretag och brevlådeföretag inblandade. Här förekommer också två okända personer under benämningen ”Förmedlaren” och ”Springpojken”.

Enligt Fredrik Gårdare, chef på polisens aktionsgrupp mot idrottsrelaterad brottlighet, är flera av personerna som nämns i artikeln aktiva, eller har varit aktiva i ett nätverk som polisen uppmärksammat under flera år.

Svenska Fotbollförbundet SvFF, har redan påbörjat en granskning av AIK:s spelaraffärer, och även AIK har flaggat för en intern genomgång. 

Björn Wesström valde att inte bemöta Sportbladets uppgifter, mer än att artikeln byggde på faktafel. Vilka, preciserades dock inte.

I höst har AIK genomfört flera spelaraffärer, bl.a. såldes estländaren Karol Mets, 27  år, i början av oktober – som av en slump till Saud-Arabien. Några belopp har inte redovisats.

AIK har också fyllt på truppen, bland annat med landslagsbacken Mikael Lustig som köptes in i laget efter ekominska insatser av artisten och låtskrivaren Niklas Strömstedt och TV-kändisen Steffo Törnquist.

Tidigare i höst har ordföranden i AIK:s huvudstyrelse, Robert Falck, i ett debattinlägg, krävt att statens corona-stöd till idrotten ska kunna användas till storklubbarnas spelarinvesteringar. 

 I klartext: Skattepengar för finansiering i investering och försäljning av spelare.

Falck har inte hörts av sedan det inlägget – kanske bäst så.

Kjell Nilsson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Svensk ishockeys reformivrare möts av ringa förståelse inför lördagens årsmöte med förbundet.

  Stockholm, landets största distrikt, har tillsammans med Uppland och Gotlands-distriktet samt elitklubbarna Djurgården, AIK, Almtuna och SDE Hockey (damer), lämnat in fyra motioner med krav om nytänkande inom svensk ishockey.

Av handlingar till årsmötet framgår att förbundets styrelse yrkar på avslag av samtliga motioner.  Styrelsen sade bland annat nej till att två lag ska flyttas upp och ned mellan  SHL/HA och HA/HE och en gemensam ligaorganisation för SHL och HA.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.