Jagade, men nu har Viktor bestämt sig

I herrfotbollens krassa miljardindustri är landslagets två ledande spelare delaktiga i den  internationella fotbollens motbjudande pengakarusell. Båda har sina rötter i  fotbollen i Stockholm.

Viktor Gyökeres, 27 år,  spelade sina första matcher på grusplaner på Stora Essingen, men tog sig ut i fotbolls-Europa vid talangfabriken BP. Alexander Isak, 24 år,  är uppväxt i Solna och började sin utbildning i AIK:s knatteverksamhet för sex-åringar.

Nu står det klart var Gyökeres ska

Skaplig anfallsduo. Och svensk, dessutom!Två av fotboll-Europas hetaste forwards, Viktor Gyökeres och Alexander Isak under en träning med landslaget Foto: Jessica Gow / TT

På söndagskvällen signerades övergångspapperna. Viktor Gyökeres, 27, är klar för Arsenal och blir den dyraste svenske fotbollsspelaren någonsin.

– Jag ser fram emot att vara en del av den här klubben och göra mål framför supportrarna, säger svensken i ett första uttalande samtidigt som han fotades i Arsenals matchdress. Han får tröja nr 14, samma som legendariske skyttekungen Thierry Henry hade.

Övergången är historisk med svenska mått.  Han har skrivit på ett femårskontrakt med den engelska storklubben och affären uppgår till ett värde av 720 miljoner kronor men kan växa ytterligare. Hans klubb,Sporting, kan kvittera ut bonusar  på över 100 miljoner om Gyökeres  har stor framgång,

Dessutom kan Sporting få ytterligare 111 miljoner kronor i form av bonusar beroende på Gyökeres och Arsenals prestationer.

Med bonusar blir Gyökeres den dyraste svenske spelaren någonsin. Han slår både Alexander Isaks och Zlatan Ibrahimovics prislappar. De båda kostade omkring 750 miljoner kronor när de köptes av Newcastle (Isak) och Barcelona (Ibrahimovic).

Alexander Isak har envist kopplats samman med saudarabiska Al Hilal, som ägs till 75 procent av den statliga investeringsfonden Liv, också huvudägare till Isaks nuvarande klubb, Nwecastle i engelska Premier League. Det är samma saudiska fond som finansierar den nya Liv-touren i golf med bland andra Henrik Stenson.

På lördagen uppgavs att  Alexander Isak tackat nej till monsterlön på 8 miljoner i veckan (!) i Al Hilal. Han sägs i stället ha sikte på Liverpool som nästa steg i karriären.

Här är informationen mer knapphändig. Men Isak är inte med på Nevcastles Asien-turne. Han är kvar i England på grund av skadeskäl sägs från Newcastle-håll.

-Jag hoppas han stannar, och känner mig säker på det, säger Eddie Howe, tränare i Newcastle till brittisk media.

Alexander Isak företräds en annan agentfirma där Gonzala Gaitan har lämnat dörren öppen  för samtal– med Liverpool och Al Hilal.

För blågults förbundskapten Jon Dahl Tomasson är det förstås av yttersta vikt att hans två främsta spelare  träffar avtal som ger dem bästa förutsättningar inför  septembers viktiga VM-kval – med slutmål VM i USA/Kanada och Mexiko 2026.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Sju av tio svenskar följde vinter-OS via SvT. De siffrorna kom redan för en vecka sedan. Nu visar Discoverys siffror också rekordnivåer. Bakom siffrorna ligger valet av idrotter då kanalerna delade på TV-rättigheterna från OS.

TV4/HBO Max fick tillgång till skidskyttet och SvT tog enligt ett tidigt önskemål hand om längdskidor. Beroende på att OS nådde så hög popularitet  kan bolagen redovisa höga tittarantal. S idbevakningen skedde i första hand i SvT medan curling, och  skidskytte lockade många tittare till TV4.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen