Jagade, men nu har Viktor bestämt sig
I herrfotbollens krassa miljardindustri är landslagets två ledande spelare delaktiga i den internationella fotbollens motbjudande pengakarusell. Båda har sina rötter i fotbollen i Stockholm.
Viktor Gyökeres, 27 år, spelade sina första matcher på grusplaner på Stora Essingen, men tog sig ut i fotbolls-Europa vid talangfabriken BP. Alexander Isak, 24 år, är uppväxt i Solna och började sin utbildning i AIK:s knatteverksamhet för sex-åringar.
Nu står det klart var Gyökeres ska
På söndagskvällen signerades övergångspapperna. Viktor Gyökeres, 27, är klar för Arsenal och blir den dyraste svenske fotbollsspelaren någonsin.
– Jag ser fram emot att vara en del av den här klubben och göra mål framför supportrarna, säger svensken i ett första uttalande samtidigt som han fotades i Arsenals matchdress. Han får tröja nr 14, samma som legendariske skyttekungen Thierry Henry hade.
Övergången är historisk med svenska mått. Han har skrivit på ett femårskontrakt med den engelska storklubben och affären uppgår till ett värde av 720 miljoner kronor men kan växa ytterligare. Hans klubb,Sporting, kan kvittera ut bonusar på över 100 miljoner om Gyökeres har stor framgång,
Dessutom kan Sporting få ytterligare 111 miljoner kronor i form av bonusar beroende på Gyökeres och Arsenals prestationer.
Med bonusar blir Gyökeres den dyraste svenske spelaren någonsin. Han slår både Alexander Isaks och Zlatan Ibrahimovics prislappar. De båda kostade omkring 750 miljoner kronor när de köptes av Newcastle (Isak) och Barcelona (Ibrahimovic).
Alexander Isak har envist kopplats samman med saudarabiska Al Hilal, som ägs till 75 procent av den statliga investeringsfonden Liv, också huvudägare till Isaks nuvarande klubb, Nwecastle i engelska Premier League. Det är samma saudiska fond som finansierar den nya Liv-touren i golf med bland andra Henrik Stenson.
På lördagen uppgavs att Alexander Isak tackat nej till monsterlön på 8 miljoner i veckan (!) i Al Hilal. Han sägs i stället ha sikte på Liverpool som nästa steg i karriären.
Här är informationen mer knapphändig. Men Isak är inte med på Nevcastles Asien-turne. Han är kvar i England på grund av skadeskäl sägs från Newcastle-håll.
-Jag hoppas han stannar, och känner mig säker på det, säger Eddie Howe, tränare i Newcastle till brittisk media.
Alexander Isak företräds en annan agentfirma där Gonzala Gaitan har lämnat dörren öppen för samtal– med Liverpool och Al Hilal.
För blågults förbundskapten Jon Dahl Tomasson är det förstås av yttersta vikt att hans två främsta spelare träffar avtal som ger dem bästa förutsättningar inför septembers viktiga VM-kval – med slutmål VM i USA/Kanada och Mexiko 2026.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Riksidrottsförbundet, RF, ordförande Anna Iwarsson, har inte släppt tanken att finansmännen Christer Gardell och Ulf Rosberg tagit makten över svensk tennis på ett otillbörligt sätt, och i strid med RF: stadgar.
Därför har idrottens ombudsmän, tre till antalet, och som agerar direkt under Iwarsson, lämnat in en stämningsansökan till RIN, Riksidrottsstyrelsen, som nu har att avgöra om Gardell/Rosberg kan fortsätta att leda svensk tennis – som förbundets årsmöte i april ställde sig bakom.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar