Lämnar TV-sporten för ATG

SVTs sportchef Remy Nilsson blir vd på ATG. Han tillträder efter sommaren. ATG bekräftar uppgifterna efter ett extra styrelsemöte.
I en pressrelease presenteras SVTs sportchef Remy Nilson som ersättare till ATGs nuvarande vd Bengt Jönsson. Det innebär att Remy Nilson lämnar TV-sporten där han sedan sex år tillbaka har varit chef.
- Det var inget lätt beslut. Min tid på tv-sporten har varit fantastisk. Men samtidigt har jag ett stort hjärta kvar i den sport (trav) och den verksamhet, som jag haft som intresse sedan jag var liten grabb, säger Remy Nilson i en kommentar. 
Remy Nilson jobbade i många år som journalist, allt från Arvika Nyheter till Aftonbladet, och har ett förflutet på ATG. Han arbetade på företaget som marknadschef/direktör mellan 1982 och 1999.
Remy Nilson gjorde sig då känd för att profilera travsporten och låg bland annat bakom kampanjerna kring sagan om travstjärnan Legolas. Han deltog i lanseringen av ATG-succéer som Dagens Dubbel, V75 och Harry Boy.
- Remy kommer från våra led. Han är uppvuxen med travsporten och har utomordentligt goda kontakter med hela vår rörelse, Han är den brobyggare som framtiden kräver och vi ser fram emot ett fördjupat samarbete mellan sporten och spelet, säger STC:s ordförande Patrik Sandin.
Som Svt:s sportchef tillträdde han 1999. Nu är frågan om vem som ska efterträda honom.
- Arbetet med rekryteringen av ny sportchef börjar nu. När det blir klart vet vi inte, säger Helga Baagøe, informationsdirektör på SVT.
Tidigare har Remy Nilsson nämnts som en efterträdare till Meg Tivéus som vd för Svenska Spel.
Hon utnyttjar en klausul i sitt kontrakt som ger henne rätt att sluta vid 60. Det valet har hon meddelat styrelsen och det innebär att hon lämnar bolaget senast till bolagstämman 2005.
- Rekryteringen av en ny VD pågår och så fort någon utsetts kan jag tänka mig att lämna bolaget efter att ha varit med under en överlappningsperiod", säger Meg Tivéus till DI.
När hon går får hon rätten till halva lönen till pensionen vid 65 år. Hon har arbetat som vd för Svenska Spel sedan 1997. Men hon vill gärna ha andra uppgifter. I dag arbetar hon i styrelsen för tre börsbolag, Cloetta Fazer, Billerud och Swedish Match.
Men någon Remy Nilsson blev det alltså inte på Svenska Spel.


 

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.